Menu
285 Sixteen Mile Drive, Oakville, ON L6M 0V8



Login Required
Real estate boards require you to be signed in to access this property.
to see all the details .
4 bed
4 bath
4parking
sqft *
Leased
List Price:
$4,690
Leased Price:
$4,500
Ready to go see it?
Looking to sell your property?
Get A Free Home EvaluationListing History
Loading price history...
Highlights
| Property Type | Detached |
| Total Parking Spaces | 4 |
| Lot Size | 38.06 x 89.89 |
| Exterior | Brick |
| Property Tax | $0 |
| Basement | Full |
| Dir/Cross St | Dundas St. W/ Preserve Dr. |
Description
This Beautiful Double Car Garage Detached Home (2693Sf) Offers Gorgeous Stucco Exterior, Gleaming Hardwood Floor Throughout The Main Level. Main Floor Study Room, Formal Dining Room, Open Cocept Living Room With A Gas Fireplace Leads To The Exquisite Custom Gourmet Kitchen, Top Of The Line Quartz Counter Tops, Oversized Island, Plenty Of Cabinets, Stainless Steel Appliances. Upper Level With 4 Oversized Bedrooms, 2 Ensuite And A Full Bathroom.
Extras
S/S Fridge, S/S Stove, S/S B/I Dishwasher , Washer & Dryer. Garage Remote Opener And California Shutters. Walking Distance To Finest Schools, Parks, Shopping, Public Transit In Preserve.Details
| Area | Halton |
| Family Room | No |
| Heat Type | Forced Air |
| A/C | Central Air |
| Garage | Attached |
| Phys Hdcap-Equip | No |
| Neighbourhood | 1008 - GO Glenorchy |
| Heating | Yes |
| Heating Source | Gas |
| Sewers | Sewer |
| Laundry Level | Ensuite |
| Pool Features | None |
Rooms
| Room | Dimensions | Features |
|---|---|---|
| Bathroom (Second) | 0 X 0 m |
|
| Bathroom (Second) | 0 X 0 m |
|
| Bathroom (Second) | 0 X 0 m |
|
| Bedroom 4 (Second) | 3.23 X 4.72 m |
|
| Bedroom 3 (Second) | 3.11 X 3.32 m |
|
| Bedroom 2 (Second) | 3.47 X 3.66 m |
|
| Primary Bedroom (Second) | 4.51 X 4.51 m |
|
| Den (Main) | 2.44 X 2.99 m |
|
| Dining Room (Main) | 3.35 X 3.84 m |
|
| Breakfast (Main) | 3.96 X 2.83 m |
|
| Kitchen (Main) | 3.96 X 2.83 m |
|
| Great Room (Main) | 5.18 X 4.27 m |
|
Broker: CENTURY 21 PEOPLE`S CHOICE REALTY INC.MLS®#: W7366578
Population
Gender
male
female
50%
50%
Family Status
Marital Status
Age Distibution
Dominant Language
Immigration Status
Socio-Economic
Employment
Highest Level of Education
Households
Structural Details
Total # of Occupied Private Dwellings3404
Dominant Year BuiltNaN
Ownership
Owned
Rented
77%
23%
Age of Home (Years)
Structural Type