Menu
3070 Sixth Line 225, Oakville, ON L6M 1P8



Login Required
Create an account or to view all Images.
3 bed
4 bath
2parking
sqft *
NewJust Listed
List Price:
$999,000
Listed on Apr 2026
Ready to go see it?
Looking to sell your property?
Get A Free Home EvaluationListing History
Loading price history...
Highlights
| Property Type | Condo Townhouse |
| Maintenance Fees | $0 |
| Total Parking Spaces | 2 |
| Level | A |
| Exterior | BrickConcrete |
| Property Tax | $5,056 |
| Basement | None |
| Dir/Cross St | Sixth Line & Dundas St E |
Description
Stunning 3-storey end-unit townhome in the highly sought-after North Oakville community, offering bright and spacious living with a modern open-concept layout and soaring 10' ceilings. Enjoy a private ground-level patio with a BBQ gas line, perfect for outdoor entertaining, along with a cozy electric fireplace that adds warmth and charm to the main living space. The designer kitchen features quartz countertops, sleek cabinetry, an extra-large island with a waterfall quartz countertop, ideal for both everyday living and hosting. The upgraded third floor offers added versatility, featuring a bedroom with a convenient 2-piece ensuite and direct access to a private terrace-perfect for relaxation or a quiet retreat. Generously sized all bedrooms feature their own private washrooms, offering exceptional comfort and privacy. and an additional rooftop terrace provide the ideal blend of comfort and outdoor enjoyment. Building amenities include a rooftop deck/garden, visitor parking, and a bicycle room. Maintenance fees include roof, water, landscaping, grass cutting, snow removal, leaf raking, and windows. Conveniently located close to top-rated schools, parks, plaza, transit, and all essential amenities.
Extras
Details
| Area | Halton |
| Family Room | No |
| Heat Type | Forced Air |
| A/C | Central Air |
| Garage | None |
| Phys Hdcap-Equip | No |
| UFFI | No |
| Neighbourhood | 1008 - GO Glenorchy |
| Heating | Yes |
| Heating Source | Gas |
| Sewers | |
| Laundry Level | Ensuite |
| Pool Features | |
| Exposure | East |
Rooms
| Room | Dimensions | Features |
|---|---|---|
| Bedroom 3 (Third) | 3.56 X 3.07 m |
|
| Bedroom 2 (Second) | 3.44 X 2.74 m |
|
| Primary Bedroom (Second) | 4.2 X 3.38 m |
|
| Living Room (Main) | 4.66 X 4.54 m |
|
| Dining Room (Main) | 3.38 X 3.62 m |
|
| Kitchen (Main) | 4.66 X 3.62 m |
|
Broker: RE/MAX OPTIMUM REALTYMLS®#: W13048050
Population
Gender
male
female
50%
50%
Family Status
Marital Status
Age Distibution
Dominant Language
Immigration Status
Socio-Economic
Employment
Highest Level of Education
Households
Structural Details
Total # of Occupied Private Dwellings3404
Dominant Year BuiltNaN
Ownership
Owned
Rented
77%
23%
Age of Home (Years)
Structural Type