Menu
3251 Sixth Line, Oakville, ON L6H 7C5

Login Required
Create an account or to view all Images.
4 bed
3 bath
2parking
sqft *
NewJust Listed
List Price:
$3,580
Listed on Apr 2026
Ready to go see it?
Looking to sell your property?
Get A Free Home EvaluationListing History
Loading price history...
Highlights
| Property Type | Att/Row/Townhouse |
| Total Parking Spaces | 2 |
| Lot Size | 15.12 x 64.7 |
| Exterior | BrickConcrete |
| Property Tax | $0 |
| Basement | Unfinished |
| Dir/Cross St | Sixth Line/ Carnegie Dr |
Description
Modern executive townhome in sought-after Rural Oakville, surrounded by parks, trails, golf, and top schools. Offering over 1,800 sq. ft., this bright 3-bedroom + den home (den can be 4th bedroom) features a flexible ground-level space with large window, an open-concept main floor with upgraded kitchen, stainless steel appliances, granite counters, island, pantry, and electric fireplace, plus access to a spacious balcony for outdoor living. Upper level includes a primary suite with ensuite bath and two additional bedrooms with shared bath. Includes single garage and driveway parking for 2 cars. Excellent location close to hospital, shopping, transit, highways 403/407, and amenities. Tenants pay all utilities and hot water tank rental.
Extras
Details
| Area | Halton |
| Family Room | No |
| Heat Type | Forced Air |
| A/C | Central Air |
| Garage | Built-In |
| Phys Hdcap-Equip | No |
| UFFI | No |
| Neighbourhood | 1008 - GO Glenorchy |
| Heating Source | Gas |
| Sewers | Sewer |
| Laundry Level | Ensuite |
| Pool Features | None |
Rooms
| Room | Dimensions | Features |
|---|---|---|
| Bedroom 3 (Third) | 2.77 X 2.9 m |
|
| Bedroom 2 (Third) | 3.1 X 2.59 m |
|
| Primary Bedroom (Third) | 3.15 X 4.04 m |
|
| Great Room (Second) | 4.36 X 3.5 m |
|
| Dining Room (Second) | 2.77 X 3.66 m |
|
| Kitchen (Second) | 4.36 X 2.59 m |
|
| Den (Ground) | 2.44 X 4.08 m |
|
Broker: HOMELIFE LANDMARK REALTY INC.MLS®#: W13053828
Population
Gender
male
female
50%
50%
Family Status
Marital Status
Age Distibution
Dominant Language
Immigration Status
Socio-Economic
Employment
Highest Level of Education
Households
Structural Details
Total # of Occupied Private Dwellings3404
Dominant Year BuiltNaN
Ownership
Owned
Rented
77%
23%
Age of Home (Years)
Structural Type