Menu
#205 - 3058 Sixth Line, Oakville, ON L6M 1P8



Login Required
Real estate boards require you to be signed in to access this property.
to see all the details .
2 bed
2 bath
1parking
sqft *
Leased
List Price:
$2,625
Leased Price:
$2,625
Ready to go see it?
Looking to sell your property?
Get A Free Home EvaluationListing History
Loading price history...
Highlights
| Property Type | Condo Townhouse |
| Maintenance Fees | $0 |
| Total Parking Spaces | 1 |
| Level | 2 |
| Exterior | Concrete |
| Property Tax | $0 |
| Basement | None |
| Dir/Cross St | Sixth Line & Dundas |
Description
Modern, Upscale, Oakville Living! Beautifully Appointed 2 Bed 2 Full Bath Condo, Boasting Luxury Finishes Throughout. This Condo Is Filled With Sunlight, Features Wide Plank Flooring, Designer Kitchen With Oversized Island, Stainless Steel Appliances, Additional Pantry Cabinets, 2 Balconies, Private Storage Room (In Unit!), Primary Bedroom Walk-In Closet With Full Ensuite Bath. Conveniently Located Close To Shopping, Dining, Grocery Stores, Banks, Amazing Schools, Etc. Excellent Transit & Hwy Access. Includes 1 Underground Parking & 1 Large Locker.
Extras
Details
| Area | Halton |
| Family Room | Yes |
| Heat Type | Forced Air |
| A/C | Central Air |
| Garage | Underground |
| Phys Hdcap-Equip | No |
| Neighbourhood | 1008 - GO Glenorchy |
| Heating Source | Gas |
| Sewers | |
| Laundry Level | Ensuite |
| Pool Features | |
| Exposure | East |
Rooms
| Room | Dimensions | Features |
|---|---|---|
| Utility Room (Main) | 0 X 0 m | |
| Laundry (Main) | 0 X 0 m | |
| Bathroom (Main) | 0 X 0 m | |
| Bedroom 2 (Main) | 3.02 X 2.69 m | |
| Primary Bedroom (Main) | 3.78 X 2.95 m |
|
| Living Room (Main) | 0 X 0 m |
|
| Dining Room (Main) | 4.98 X 3.04 m |
|
| Kitchen (Main) | 4.98 X 3.04 m |
|
Broker: RE/MAX REALTY SPECIALISTS INC.MLS®#: W8075534
Population
Gender
male
female
50%
50%
Family Status
Marital Status
Age Distibution
Dominant Language
Immigration Status
Socio-Economic
Employment
Highest Level of Education
Households
Structural Details
Total # of Occupied Private Dwellings3404
Dominant Year BuiltNaN
Ownership
Owned
Rented
77%
23%
Age of Home (Years)
Structural Type