Menu
#121 - 3062 Sixth Line, Oakville, ON L6M 4J9



Login Required
Real estate boards require you to be signed in to access this property.
to see all the details .
2 bed
2 bath
1parking
sqft *
Terminated
List Price:
$768,000
Ready to go see it?
Looking to sell your property?
Get A Free Home EvaluationListing History
Loading price history...
Highlights
| Property Type | Condo Townhouse |
| Maintenance Fees | $0 |
| Total Parking Spaces | 1 |
| Level | 1 |
| Exterior | Brick |
| Property Tax | $3,010 |
| Basement | None |
| Dir/Cross St | Sixth Line / Dundas St. W |
Description
Situated In The Highly Desired North Oakville. This 2 bed/2 bath 3 Years New Condo Townhouse Features a Beautiful Open-Concept Layout. Highlighted By an Upgraded Modern Kitchen With a Quartz Waterfall Edge Center Island. Stainless Steel Appliances Package. 9' Smooth Ceilings. Gorgeous Wide Plank Floors. Corner Unit With Extra Windows Provides Lots of Natural Light. Generous Sized Bedrooms. Primary Includes His/ Hers Closets. Private Unit Not Directly Situated on Sixth Line. No Noise Traffic. 130sqft Patio Great for Outdoor Entertainment. Secured Underground Garage Includes 1 Parking Spot and 1 Huge 9'x 8' x 10' Storage Room. Conveniently Located Close To Major Highways, Groceries, Shopping Centers , Hospital, Public Transit, Library, Top Ranked Schools.
Extras
S.S Refrigerator, S.S Stove, S.S Dishwasher, S.S Microwave, Stacked Washer/Dryer. Chandelier in Furnace Room (Can Be Re-Installed If Requested). All Electric Light Fixtures. All Window Coverings/Blinds.Details
| Area | Halton |
| Family Room | No |
| Heat Type | Forced Air |
| A/C | Central Air |
| Garage | Underground |
| Phys Hdcap-Equip | No |
| Neighbourhood | 1008 - GO Glenorchy |
| Heating Source | Gas |
| Sewers | |
| Laundry Level | Ensuite |
| Pool Features | |
| Exposure | West |
Rooms
| Room | Dimensions | Features |
|---|---|---|
| Bedroom 2 (Main) | 0 X 0 m |
|
| Primary Bedroom (Main) | 0 X 0 m |
|
| Dining Room (Main) | 0 X 0 m |
|
| Living Room (Main) | 0 X 0 m |
|
| Kitchen (Main) | 0 X 0 m |
|
Broker: KINGSWAY REAL ESTATEMLS®#: W8153238
Population
Gender
male
female
50%
50%
Family Status
Marital Status
Age Distibution
Dominant Language
Immigration Status
Socio-Economic
Employment
Highest Level of Education
Households
Structural Details
Total # of Occupied Private Dwellings3404
Dominant Year BuiltNaN
Ownership
Owned
Rented
77%
23%
Age of Home (Years)
Structural Type