Menu
3235 Sixth Line, Oakville, ON L6H 0V9



Login Required
Real estate boards require you to be signed in to access this property.
to see all the details .
4 bed
3 bath
3parking
sqft *
Leased
List Price:
$3,550
Leased Price:
$3,550
Ready to go see it?
Looking to sell your property?
Get A Free Home EvaluationListing History
Loading price history...
Highlights
| Property Type | Att/Row/Townhouse |
| Total Parking Spaces | 3 |
| Exterior | "Aluminum Siding" |
| Property Tax | $0 |
| Basement | Unfinished |
| Dir/Cross St | Sixth Line / Carnegie Drive |
Description
Brand New, Never Lived In, One Of Very Few End Units In The Area, Bright, 3+1 Bedrooms, Townhome, House Located In The High Demand Uptown Core Of Oakville, 9' Ceilings, Oak Staircase With Wrought Iron Spindles, Modern Kitchen With Brand New Appliances, Centre Island With Granite Countertops. Quartz Countertops in Bathrooms. Bright & Spacious Great Room With Electric Fireplace. Walk-Out To Huge Balcony, Inside Access To Private 2 Car Garage. Too Many Upgrades To List! You Won't Be Disappointed!. Close To Supermarkets, Banks, Schools, Oakville Hospital, Shopping & Highway 407. Ready To Move In.
Extras
All Appliances (Fridge, Stove, Dishwasher, Washer & Dryer). Tenant Pays All Utilities, Hot Water Tank Rental And Tenant Content & Liability Insurance.Details
| Area | Halton |
| Family Room | Yes |
| Heat Type | Forced Air |
| A/C | Central Air |
| Garage | Built-In |
| Phys Hdcap-Equip | No |
| Neighbourhood | 1008 - GO Glenorchy |
| Heating Source | Gas |
| Sewers | Sewer |
| Laundry Level | Ensuite |
| Pool Features | None |
Rooms
| Room | Dimensions | Features |
|---|---|---|
| Bedroom 3 (Third) | 2.77 X 2.92 m |
|
| Dining Room (Second) | 2.77 X 3.68 m |
|
| Bedroom 2 (Third) | 3.29 X 2.62 m |
|
| Primary Bedroom (Third) | 3.04 X 3.38 m |
|
| Kitchen (Second) | 4.35 X 3.53 m |
|
| Great Room (Second) | 4.35 X 6.67 m |
|
| Den (Ground) | 2.77 X 4.17 m |
|
Broker: SQUARE SEVEN ONTARIO REALTYMLS®#: W8023998
Population
Gender
male
female
50%
50%
Family Status
Marital Status
Age Distibution
Dominant Language
Immigration Status
Socio-Economic
Employment
Highest Level of Education
Households
Structural Details
Total # of Occupied Private Dwellings3404
Dominant Year BuiltNaN
Ownership
Owned
Rented
77%
23%
Age of Home (Years)
Structural Type