Menu
3267 SIXTH Line, Oakville, ON L6H 0V9



Login Required
Real estate boards require you to be signed in to access this property.
to see all the details .
4 bed
3 bath
2parking
sqft *
Leased
List Price:
$3,500
Leased Price:
$3,500
Ready to go see it?
Looking to sell your property?
Get A Free Home EvaluationListing History
Loading price history...
Highlights
| Property Type | Att/Row/Townhouse |
| Total Parking Spaces | 2 |
| Exterior | "Aluminum Siding"Brick |
| Property Tax | $0 |
| Basement | Unfinished |
| Dir/Cross St | Sixth Line And Carnegie Dr |
Description
Brand New, Never Lived In 3+1 Bedroom 3 Washroom Town Home Located In A High Demand Uptown Core Of Oakville, Private Entrance, 9'
Ceilings, Oak Staircase with Wrought Iron Spindles, Modern Kitchen W/ Brand New Appliances, Centre Island, Quartz Countertops. Bright &
Spacious Great Room W/ Electric Fireplace Walkout to Huge Balcony, S/Dining Room, Inside Access To Private Garage. Steps From Bowbeer
Parkette, Convenience Store & Pharmacy. Close To Shopping In Uptown Core, Hwy 407, Sixteen Mile Creek and etc.
Extras
All Appliances (Fridge, Stove, Dishwasher, Washer & Dryer). Tenant Pays All Utilities & Hot Water Tank Rental and Tenant Content & Liability Insurance.Details
| Area | Halton |
| Family Room | Yes |
| Heat Type | Forced Air |
| A/C | Central Air |
| Garage | Built-In |
| Phys Hdcap-Equip | No |
| Neighbourhood | Rural Oakville |
| Heating Source | Gas |
| Sewers | Sewer |
| Laundry Level | Ensuite |
| Pool Features | None |
Rooms
| Room | Dimensions | Features |
|---|---|---|
| Bedroom 3 (Third) | 2.77 X 2.9 m |
|
| Bedroom 2 (Third) | 3.25 X 2.59 m |
|
| Primary Bedroom (Third) | 3.15 X 4.94 m |
|
| Dining Room (Second) | 2.77 X 3.68 m |
|
| Kitchen (Second) | 4.34 X 3.5 m |
|
| Great Room (Second) | 4.34 X 3.35 m |
|
| Den (Ground) | 4.14 X 2.44 m |
Broker: BAY STREET GROUP INC.MLS®#: W7355400
Population
Gender
male
female
50%
50%
Family Status
Marital Status
Age Distibution
Dominant Language
Immigration Status
Socio-Economic
Employment
Highest Level of Education
Households
Structural Details
Total # of Occupied Private Dwellings3404
Dominant Year BuiltNaN
Ownership
Owned
Rented
77%
23%
Age of Home (Years)
Structural Type