Menu
3333 Sixth Line, Oakville, ON L6H 0Z5



Login Required
Real estate boards require you to be signed in to access this property.
to see all the details .
4 bed
3 bath
2parking
sqft *
Terminated
List Price:
$3,500
Ready to go see it?
Looking to sell your property?
Get A Free Home EvaluationListing History
Loading price history...
Highlights
| Property Type | Att/Row/Townhouse |
| Total Parking Spaces | 2 |
| Exterior | Brick |
| Property Tax | $0 |
| Basement | Unfinished |
| Dir/Cross St | Sixth Line & Burnhamthorpe Rd |
Description
Executive Style Living In This Bright Open Concept Brand New, Never Lived In 3+1 Bedrooms and 3 Washrooms Town Home Located In A High Demand Uptown Core of Oakville. Private Entrance, 9' Ceilings, And A Stylish Oak Staircase With Wrought Iron Spindles, Showcasing Modern Elegance. Upgraded Kitchen, W/ Stainless Steel Appliances, Centre Island, And Dry Bar Leading Into Dining Room. Dining Room W/Walkout To Huge Balcony. Bright And Spacious Great Room W/Electric Fireplace. Upper Level Features The Master Bedrooms With Its Ensuite, Walk-In Closet, Juliet Balcony, And Large Window. 2 other Bedrooms , 4 Pieces Bathroom. Flex Space On The Main Level Can Be Used As An Office or Even A Bedroom. Unfinished Basement Is Perfect Play Space For Kids Or To Use As Storage! Convenient Inside Access To A Private Garage And Back Door. Upgraded 200 AMP Electric Panel. Great Location! Close To All Supermarkets, Schools, Banks, Hospital, Hwy 403, Hwy 407, Transit, And Shopping. Ready To Move In And Enjoy!!
Extras
**No Pets & No Smoking*** Lockbox For Easy Showing.Details
| Area | Halton |
| Family Room | Yes |
| Heat Type | Forced Air |
| A/C | Central Air |
| Garage | Built-In |
| Phys Hdcap-Equip | No |
| Neighbourhood | 1008 - GO Glenorchy |
| Heating Source | Gas |
| Sewers | Sewer |
| Laundry Level | Ensuite |
| Pool Features | None |
Rooms
| Room | Dimensions | Features |
|---|---|---|
| Laundry (Main) | 0 X 0 m | |
| Bathroom (Third) | 0 X 0 m |
|
| Bathroom (Third) | 0 X 0 m |
|
| Bedroom 3 (Third) | 3.23 X 3.17 m |
|
| Bedroom 2 (Third) | 3.29 X 2.74 m |
|
| Primary Bedroom (Third) | 4.39 X 3.38 m |
|
| Bathroom (Second) | 0 X 0 m |
|
| Dining Room (Second) | 3.05 X 3.05 m |
|
| Kitchen (Second) | 4.36 X 3.17 m |
|
| Great Room (Second) | 4.39 X 4.18 m |
|
| Den (Main) | 2.74 X 3.57 m |
|
Broker: INTERCITY REALTY INC.MLS®#: W8115274
Population
Gender
male
female
50%
50%
Family Status
Marital Status
Age Distibution
Dominant Language
Immigration Status
Socio-Economic
Employment
Highest Level of Education
Households
Structural Details
Total # of Occupied Private Dwellings3404
Dominant Year BuiltNaN
Ownership
Owned
Rented
77%
23%
Age of Home (Years)
Structural Type