Menu
166 Squire Crescent, Oakville, ON L6H 0L7



Login Required
Real estate boards require you to be signed in to access this property.
to see all the details .
3 bed
4 bath
3parking
sqft *
Terminated
List Price:
$1,295,000
Ready to go see it?
Looking to sell your property?
Get A Free Home EvaluationListing History
Loading price history...
Highlights
| Property Type | Att/Row/Townhouse |
| Total Parking Spaces | 3 |
| Lot Size | 16.24 x 83.66 |
| Exterior | Brick |
| Property Tax | $4,036 |
| Basement | None |
| Dir/Cross St | Dundas & Trafalgar |
Description
Welcome to your new home in the heart of Oakville! This stunning 3-storey freehold townhouse, built by Great Gulf Homes, is perfect for families to make unforgettable memories. Boasting 3 bedrooms and 4 bathrooms, this energy star rated home offers both luxury and convenience. Enjoy the ease of living with top-rated schools nearby, along with easy access to amenities like grocery stores,all major highways 403/407/QEW,malls,Sheridan College, trails, and picturesque ponds. Featuring 9 ft ceilings on all three floors, a walkout to the lower level backyard, a deck off kitchen, and a principal room balcony, this home offers the perfect blend of indoor and outdoor living. With granite countertops, glass backsplashes in the kitchen and bathrooms, and laundry conveniently located on the upper floor, every detail has been thoughtfully considered. stainless steel Samsung appliances, zebra blinds, pot lights, a tankless water heater, ample storage space, and a gas line for the BBQ on the deck.
Extras
Extra interlocking has been done to extend parking space, providing more convenience for your family. Duct cleaning and professionally painted Benjamin Moore entire home 2022. Owner is willing to lease back for one year.Details
| Area | Halton |
| Family Room | Yes |
| Heat Type | Forced Air |
| A/C | Central Air |
| Garage | Built-In |
| Phys Hdcap-Equip | No |
| Neighbourhood | 1008 - GO Glenorchy |
| Heating | Yes |
| Heating Source | Electric |
| Sewers | Sewer |
| Laundry Level | |
| Pool Features | None |
Rooms
| Room | Dimensions | Features |
|---|---|---|
| Bedroom 3 (Third) | 2.43 X 2.57 m |
|
| Bedroom 2 (Third) | 3.74 X 3.43 m |
|
| Primary Bedroom (Third) | 4.57 X 3.07 m |
|
| Great Room (Second) | 5.54 X 4.7 m |
|
| Kitchen (Second) | 2.54 X 4.7 m |
|
| Dining Room (Second) | 3.45 X 4.7 m |
|
| Family Room (Main) | 5.82 X 3.05 m |
|
Broker: ROYAL LEPAGE REAL ESTATE SERVICES LTD.MLS®#: W8147408
Population
Gender
male
female
50%
50%
Family Status
Marital Status
Age Distibution
Dominant Language
Immigration Status
Socio-Economic
Employment
Highest Level of Education
Households
Structural Details
Total # of Occupied Private Dwellings3404
Dominant Year BuiltNaN
Ownership
Owned
Rented
77%
23%
Age of Home (Years)
Structural Type