Menu
#Basmt. - 3300 Sunningdale Gardens, Oakville, ON L6M 5K5



Login Required
Real estate boards require you to be signed in to access this property.
to see all the details .
2 bed
2 bath
1parking
sqft *
Suspended
List Price:
$2,600
Ready to go see it?
Looking to sell your property?
Get A Free Home EvaluationListing History
Loading price history...
Highlights
| Property Type | Detached |
| Total Parking Spaces | 1 |
| Lot Size | 50.0 x 100.0 |
| Exterior | StoneBrick |
| Property Tax | $0 |
| Basement | "Separate Entrance"Apartment |
| Dir/Cross St | George Savage & Sunningdale |
Description
Brand New Never Lived In Legal 2 Bed, 2 Bath Basement Apartment In Prestigious With Separate Private Entrance & 1 Parking Spot On Driveway. Open Concept Kitchen/Great Room. Large Bedrooms. Quality Finishes With Large Windows That Give Lots Of Natural Light. Great Location Close To Shopping, Parks, Trails. Minutes To Highways. All Utilities Included In The Monthly Rent.
Extras
Fridge, Gas Stove, B/I Microwave, Dishwasher And Washer DryerDetails
| Area | Halton |
| Family Room | Yes |
| Heat Type | Forced Air |
| A/C | Central Air |
| Water | Yes |
| Garage | Built-In |
| Phys Hdcap-Equip | No |
| UFFI | No |
| Neighbourhood | 1008 - GO Glenorchy |
| Heating Source | Gas |
| Sewers | Sewer |
| Laundry Level | Ensuite |
| Pool Features | None |
Rooms
| Room | Dimensions | Features |
|---|---|---|
| Laundry (Basement) | 0 X 0 m |
|
| Family Room (Basement) | 0 X 0 m |
|
| Kitchen (Basement) | 0 X 0 m |
|
| Bedroom 2 (Basement) | 0 X 0 m |
|
| Primary Bedroom (Basement) | 0 X 0 m |
|
Broker: RE/MAX REAL ESTATE CENTRE INC.MLS®#: W7006830
Population
Gender
male
female
50%
50%
Family Status
Marital Status
Age Distibution
Dominant Language
Immigration Status
Socio-Economic
Employment
Highest Level of Education
Households
Structural Details
Total # of Occupied Private Dwellings3404
Dominant Year BuiltNaN
Ownership
Owned
Rented
77%
23%
Age of Home (Years)
Structural Type