Menu
3313 Sunningdale Gardens, Oakville, ON L6M 0N3



Login Required
Real estate boards require you to be signed in to access this property.
to see all the details .
5 bed
4 bath
5parking
sqft *
Expired
List Price:
$2,799,900
Ready to go see it?
Looking to sell your property?
Get A Free Home EvaluationListing History
Loading price history...
Highlights
| Property Type | Detached |
| Total Parking Spaces | 5 |
| Lot Size | 50.03 x 89.9 |
| Exterior | Brick"Stucco (Plaster)" |
| Property Tax | $4,357 |
| Basement | Unfinished |
| Dir/Cross St | George Savage Ave & N Park Blv |
Description
Explore a lifestyle of comfort & design in 3313 Sunningdale Gardens. Built in 2021, this 4900 of total sqft (including the basement) home is a rare opportunity in one of North Oakville’s most exclusive neighbourhoods. From its layout, the towering 10ft ceilings, luxurious hardwood, palatial stone counters, coffered ceilings & more this homes offers the perfect touch of modernism, tradition and relaxation. The 2nd floor offers 9ft ceilings 5 bedrooms, 4 bathrooms; ideal for any large or growing family. Primary ensuite includes a sitting area, walk in closet a 5-piece ensuite complete with a frameless glass shower, stand alone soaker tub, custom quality double vanities. Natural light fills the interior through generously sized windows, creating a warm and inviting atmosphere. The property offers a chance to be part of “The Preserve” community known for its charm and reputation. Come experience the timeless appeal of 3313 Sunningdale Gardens. Parking for 6 Cars*
Extras
fPrime Location, you are steps away from all amenities, parks, private, public and Catholic schools, walking paths, transit and a short drive to major highways, Downtown Oakville, Oakville GO, Shops & MoreDetails
| Area | Halton |
| Family Room | Yes |
| Heat Type | Forced Air |
| A/C | Central Air |
| Garage | Built-In |
| Phys Hdcap-Equip | No |
| Neighbourhood | 1008 - GO Glenorchy |
| Heating Source | Gas |
| Sewers | Sewer |
| Laundry Level | |
| Pool Features | None |
Rooms
| Room | Dimensions | Features |
|---|---|---|
| Laundry (Second) | 2.38 X 1.92 m |
|
| Bedroom 5 (Second) | 3.73 X 3.56 m |
|
| Bedroom 4 (Second) | 3.07 X 4.45 m |
|
| Bedroom 3 (Second) | 6.48 X 3.13 m |
|
| Bedroom 2 (Second) | 4.27 X 3.02 m |
|
| Primary Bedroom (Second) | 8.78 X 4.67 m |
|
| Office (Main) | 2.04 X 1.92 m |
|
| Family Room (Main) | 5.29 X 4.15 m |
|
| Breakfast (Main) | 3.23 X 4.45 m |
|
| Kitchen (Main) | 3.6 X 4.4 m |
|
| Dining Room (Main) | 4.53 X 3.66 m |
|
| Living Room (Main) | 3.78 X 4.89 m |
|
Broker: RE/MAX REALTY ENTERPRISES INC.MLS®#: W6803410
Population
Gender
male
female
50%
50%
Family Status
Marital Status
Age Distibution
Dominant Language
Immigration Status
Socio-Economic
Employment
Highest Level of Education
Households
Structural Details
Total # of Occupied Private Dwellings3404
Dominant Year BuiltNaN
Ownership
Owned
Rented
77%
23%
Age of Home (Years)
Structural Type