Menu
405 Switchgrass Street, Oakville, ON L6M 4M2



Login Required
Real estate boards require you to be signed in to access this property.
to see all the details .
3 bed
3 bath
3parking
sqft *
Suspended
List Price:
$1,163,888
Ready to go see it?
Looking to sell your property?
Get A Free Home EvaluationListing History
Loading price history...
Highlights
| Property Type | Att/Row/Townhouse |
| Total Parking Spaces | 3 |
| Lot Size | 25.39 x 60.93 |
| Exterior | Brick |
| Property Tax | $4,300 |
| Basement | None |
| Dir/Cross St | Dundas St W |
Description
Built in 2016 by premier builder Mattamy Homes, this 1,837 square foot townhouse boasts a
meticulously upgraded interior, offering an exceptional living experience. With 3 beds plus a den
and 2.5 baths, this residence caters to modern living needs. The double car garage provides ample space
for vehicles and storage. Notably, over $25,000 worth of upgrades enhance the appeal of this home,
including a convenient filtered water tap and a contemporary glass pantry door, the sliding door to the
balcony offers an inviting outdoor retreat, while the gas outlet on the deck simplifies barbecuing. Inside,
the upgraded kitchen layout with upgraded tile & quartz countertops add a touch of elegance,
complementing the pot lights that illuminate the entire space. Custom Levolor California shutters adorn
the windows, while Silhouette blinds in the primary bedroom offer both style and functionality. This townhouse is strategically situated on a "quiet" street to ensuring peaceful living.
Extras
The marble countertops in the bathrooms, along with their upgraded height, elevate the sense of luxury, accentuated further by the upgraded deeper tub and en suite shower.Details
| Area | Halton |
| Family Room | Yes |
| Heat Type | Forced Air |
| A/C | Central Air |
| Garage | Attached |
| Phys Hdcap-Equip | No |
| Neighbourhood | 1008 - GO Glenorchy |
| Heating Source | Gas |
| Sewers | Sewer |
| Laundry Level | |
| Pool Features | None |
Rooms
| Room | Dimensions | Features |
|---|---|---|
| Bathroom (Third) | 0 X 0 m |
|
| Bedroom (Third) | 2.84 X 3.3 m | |
| Bedroom (Third) | 2.84 X 3.76 m | |
| Bathroom (Third) | 0 X 0 m |
|
| Primary Bedroom (Third) | 4.17 X 3.71 m | |
| Bathroom (Second) | 0 X 0 m |
|
| Living Room (Second) | 5.79 X 3.3 m | |
| Kitchen (Second) | 3.51 X 2.84 m | |
| Breakfast (Second) | 2.44 X 3.3 m | |
| Family Room (Second) | 3.35 X 3.3 m | |
| Laundry (Main) | 0 X 0 m | |
| Den (Main) | 3.45 X 3 m |
Broker: REVEL REALTY INC.MLS®#: W7254418
Population
Gender
male
female
50%
50%
Family Status
Marital Status
Age Distibution
Dominant Language
Immigration Status
Socio-Economic
Employment
Highest Level of Education
Households
Structural Details
Total # of Occupied Private Dwellings3404
Dominant Year BuiltNaN
Ownership
Owned
Rented
77%
23%
Age of Home (Years)
Structural Type