Menu
519 Terrace Way, Oakville, ON L6M 1N5



Login Required
Real estate boards require you to be signed in to access this property.
to see all the details .
4 bed
4 bath
2parking
sqft *
Leased
List Price:
$3,995
Leased Price:
$4,000
Ready to go see it?
Looking to sell your property?
Get A Free Home EvaluationListing History
Loading price history...
Highlights
| Property Type | Att/Row/Townhouse |
| Total Parking Spaces | 2 |
| Exterior | Brick |
| Property Tax | $0 |
| Basement | Finished |
| Dir/Cross St | Neyagawa and Burnhamthorpe |
Description
Available Immediately! Bright 4 Bdrm 3.5 Wshrm, Over 2300 sq ft, End Unit Freehold Townhouse In Oakville (Attached Only One Side). No Homes Behind. Located The Coveted Nook Of Woodland Trails. Hardwood On Main Floor & Stairs 9 Ft Ceiling. Spacious Living/Dining Rm, Large Family Room W/Gas Fire Place. UpgradedKitchen W/Calacatta Quartz Counters & Backsplash. Finished Bsmt Rec Rm & Full Bath.
Extras
California Shutters Throughout, Central Vac, Gas Bbq Line In Backyard. Rental HWT. Close To Shopping, Rec Ctr & Oakville Hospital. Large Walk In Closet In Master.Details
| Area | Halton |
| Family Room | Yes |
| Heat Type | Forced Air |
| A/C | Central Air |
| Garage | Attached |
| Phys Hdcap-Equip | No |
| Neighbourhood | 1016 - SH Sixteen Hollow |
| Heating Source | Gas |
| Sewers | Sewer |
| Laundry Level | Ensuite |
| Pool Features | None |
Rooms
| Room | Dimensions | Features |
|---|---|---|
| Recreation (Basement) | 7.11 X 4.27 m |
|
| Bedroom 4 (Second) | 4.27 X 3.35 m |
|
| Bedroom 3 (Second) | 3.73 X 3.35 m |
|
| Bedroom 2 (Second) | 3.71 X 3.05 m |
|
| Primary Bedroom (Second) | 4.57 X 4.04 m |
|
| Breakfast (Main) | 3.05 X 3.05 m |
|
| Kitchen (Main) | 3.35 X 3.35 m |
|
| Family Room (Main) | 5.49 X 4.18 m |
|
| Dining Room (Main) | 2 X 4.04 m |
|
| Living Room (Main) | 3.18 X 4.04 m |
|
Broker: ROYAL LEPAGE TERREQUITY REALTYMLS®#: W8059594
Population
Gender
male
female
50%
50%
Family Status
Marital Status
Age Distibution
Dominant Language
Immigration Status
Socio-Economic
Employment
Highest Level of Education
Households
Structural Details
Total # of Occupied Private Dwellings3404
Dominant Year BuiltNaN
Ownership
Owned
Rented
77%
23%
Age of Home (Years)
Structural Type