Menu
#Upper - 467 Threshing Mill Boulevard, Oakville, ON L6H 0T3



Login Required
Real estate boards require you to be signed in to access this property.
to see all the details .
5 bed
4 bath
4parking
sqft *
Leased
List Price:
$4,599
Leased Price:
$4,300
Ready to go see it?
Looking to sell your property?
Get A Free Home EvaluationListing History
Loading price history...
Highlights
| Property Type | Detached |
| Total Parking Spaces | 4 |
| Exterior | "Brick Front"Stone |
| Property Tax | $0 |
| Basement | None |
| Dir/Cross St | Dundas & Trafalgar Rd |
Description
Gorgeous Starlane Corner Home W/ Stone Finish Available for Lease In Quite Neighborhood Of North Oakville. 10 Ft Ceiling On Main & 9 Ft On 2nd & Pot Lights Through out the home and outside. California Shutters Main Floor Office *Stained Oak Stairs Upgraded Tiles & Hardwood Throughout Liv W/Gas F/P Open-Concept Gourmet Kitchen W/ Extended Cabinets, *Spacious Family Room With Fireplace, Custom Backsplash & Quartz Counters Primary Br W/6 Pcs Ens Chandeliers In Liv Rm, Stairs & Foyer 3 Full Washrooms On 2nd Flr And A Fully Fenced Backyard. Tenant Shall Pay 70% Of All Utilities (Water, Gas & Hydro)
Extras
Close To 407 Etr, 403 & Qew Close To Top Schools, Malls, Public Transit, Park, Hospitals, TrailsDetails
| Area | Halton |
| Family Room | Yes |
| Heat Type | Forced Air |
| A/C | Central Air |
| Garage | Built-In |
| Phys Hdcap-Equip | No |
| Neighbourhood | 1010 - JM Joshua Meadows |
| Heating Source | Gas |
| Sewers | Sewer |
| Laundry Level | Ensuite |
| Pool Features | None |
Rooms
| Room | Dimensions | Features |
|---|---|---|
| Bedroom 5 (Second) | 3.69 X 3.21 m |
|
| Bedroom 4 (Second) | 3.41 X 3.32 m |
|
| Bedroom 3 (Second) | 4.71 X 4.33 m |
|
| Bedroom 2 (Second) | 4.92 X 3.52 m |
|
| Primary Bedroom (Second) | 5.88 X 4.62 m |
|
| Family Room (Main) | 5.56 X 4.23 m |
|
| Breakfast (Main) | 4.92 X 3.11 m |
|
| Kitchen (Main) | 4.92 X 3.11 m |
|
| Office (Main) | 3.2 X 3.2 m |
|
| Dining Room (Main) | 4.34 X 4.11 m |
|
| Living Room (Main) | 3.72 X 3.21 m |
|
Broker: RE/MAX GOLD REALTY INC.MLS®#: W7386592
Population
Gender
male
female
50%
50%
Family Status
Marital Status
Age Distibution
Dominant Language
Immigration Status
Socio-Economic
Employment
Highest Level of Education
Households
Structural Details
Total # of Occupied Private Dwellings3404
Dominant Year BuiltNaN
Ownership
Owned
Rented
77%
23%
Age of Home (Years)
Structural Type