Menu
471 Threshing Mill Boulevard, Oakville, ON L6H 0T3



Login Required
Real estate boards require you to be signed in to access this property.
to see all the details .
5 bed
4 bath
5parking
sqft *
Leased
List Price:
$4,950
Leased Price:
$4,950
Ready to go see it?
Looking to sell your property?
Get A Free Home EvaluationListing History
Loading price history...
Highlights
| Property Type | Detached |
| Total Parking Spaces | 5 |
| Lot Size | 45.0 x |
| Exterior | Brick |
| Property Tax | $0 |
| Basement | Unfinished |
| Dir/Cross St | Dundas/Eighth Line |
Description
Four Years New Detached House In Upper Oaks,45' Lot,5 Brs,4 Baths,Each Br Has Bath,Gorgeous Kitchen W/Granite Counter Tops & S/S Appliances. Oak Staircase. 2nd Fl Laundry. Fireplace In Family Rm.Main Floor Den,Hardwood On Main Floor, 2 Cars Garage & 3 Cars Driveway Parking.Fully Fenced Backyard,Interlock Front/Back, Minutes Access To Hwy 407/403/Qew. Close To All Amenities, Costco,Walmart, School & Hospital.
Extras
Details
| Area | Halton |
| Family Room | Yes |
| Heat Type | Forced Air |
| A/C | Central Air |
| Garage | Attached |
| Phys Hdcap-Equip | No |
| Neighbourhood | 1010 - JM Joshua Meadows |
| Heating | Yes |
| Heating Source | Gas |
| Sewers | Sewer |
| Laundry Level | "In Area" |
| Pool Features | None |
Rooms
| Room | Dimensions | Features |
|---|---|---|
| Bedroom 5 (Second) | 4.08 X 3 m |
|
| Bedroom 4 (Second) | 5.5 X 3.35 m |
|
| Bedroom 3 (Second) | 4.25 X 3.65 m |
|
| Bedroom 2 (Second) | 3.66 X 3.86 m |
|
| Primary Bedroom (Second) | 5.12 X 3.9 m |
|
| Library (Main) | 3.3 X 2.7 m |
|
| Family Room (Main) | 4.55 X 4.4 m |
|
| Kitchen (Main) | 4.35 X 6.2 m |
|
| Dining Room (Main) | 6 X 4 m |
|
| Living Room (Main) | 4 X 6 m |
|
Broker: KINGSWAY REAL ESTATEMLS®#: W8125114
Population
Gender
male
female
50%
50%
Family Status
Marital Status
Age Distibution
Dominant Language
Immigration Status
Socio-Economic
Employment
Highest Level of Education
Households
Structural Details
Total # of Occupied Private Dwellings3404
Dominant Year BuiltNaN
Ownership
Owned
Rented
77%
23%
Age of Home (Years)
Structural Type