Menu
3296-Lot 54 Umar Avenue, Oakville, ON L6M 4K1



Login Required
Create an account or to view all Images.
3 bed
3 bath
2parking
sqft *
NewJust Listed
List Price:
$899,999
Listed on May 2026
Ready to go see it?
Looking to sell your property?
Get A Free Home EvaluationListing History
Loading price history...
Highlights
| Property Type | Att/Row/Townhouse |
| Total Parking Spaces | 2 |
| Lot Size | 20.0 x 40.0 |
| Exterior | BrickStone |
| Property Tax | $0 |
| Basement | Unfinished |
| Dir/Cross St | Sixth Line & Dundas |
Description
Experience contemporary living in this brand-new three-storey freehold townhouse by DiGreen Homes. Offering approximately 1,697 sq. ft. of thoughtfully designed space, this elegant home features 3 spacious bedrooms and upscale finishes throughout. Highlights include a stunning oak staircase with iron picket railing, a chef-inspired kitchen complete with ceiling-height cabinetry, quartz countertops, and a large centre island - perfect for everyday living and entertaining. Step out onto the expansive private terrace, ideal for summer BBQs and outdoor gatherings. Situated in a highly desirable neighbourhood, this home is conveniently located near top-ranked schools, public transit, parks, hospitals, plazas, and shopping centres. Enjoy quick access to Sheridan College as well as Highways 403, 407, and the QEW for an easy commute.
Extras
Details
| Area | Halton |
| Family Room | Yes |
| Heat Type | Forced Air |
| A/C | Central Air |
| Garage | Built-In |
| Phys Hdcap-Equip | No |
| Neighbourhood | 1008 - GO Glenorchy |
| Heating Source | Gas |
| Sewers | Sewer |
| Laundry Level | |
| Pool Features | None |
Rooms
| Room | Dimensions | Features |
|---|---|---|
| Bedroom 2 (Third) | 3 X 2.8956 m |
|
| Dining Room (Second) | 5.94 X 3.38 m |
|
| Primary Bedroom (Third) | 3.17 X 3.81 m |
|
| Kitchen (Second) | 2.62 X 3.6576 m |
|
| Bedroom 3 (Second) | 2.74 X 3.10896 m |
|
| Family Room (Second) | 5.94 X 3.38 m |
|
| Den (Ground) | 3.96 X 2.94 m |
|
Broker: T-ONE GROUP REALTY INC.,MLS®#: W13161614
Population
Gender
male
female
50%
50%
Family Status
Marital Status
Age Distibution
Dominant Language
Immigration Status
Socio-Economic
Employment
Highest Level of Education
Households
Structural Details
Total # of Occupied Private Dwellings3404
Dominant Year BuiltNaN
Ownership
Owned
Rented
77%
23%
Age of Home (Years)
Structural Type