Menu
3312 Umar Avenue, Oakville, ON L6M 5S2



Login Required
Create an account or to view all Images.
4 bed
3 bath
2parking
sqft *
NewJust Listed
List Price:
$3,100
Listed on Apr 2026
Ready to go see it?
Looking to sell your property?
Get A Free Home EvaluationListing History
Loading price history...
Highlights
| Property Type | Att/Row/Townhouse |
| Total Parking Spaces | 2 |
| Exterior | BrickConcrete |
| Property Tax | $0 |
| Basement | Unfinished |
| Dir/Cross St | SIXTH LINE & BURNHAMPTHOPE RD |
Description
Welcome To This Brand New Freehold Townhome By Digreen Homes At Nava In Oakville, Offering Approx. 1,689 Sq. Ft. Of Thoughtfully Designed Living Space With An Attached Single Garage And Driveway Parking. The Ground Level Features A Spacious Den Ideal For A Home Office Or Flexible Use, Along With A Covered Porch Entry And Direct Garage Access. With 9-Ft Ceilings On The Main And Third Floors And Impressive 10-Ft Ceilings On The Second Floor. The Second Floor Showcases An Open-Concept Layout Enhanced With Pot Lights, A Modern Chef's Kitchen Featuring Quartz Countertops, Upgraded Cabinetry, Center Island And Pantry, Alongside Family Area With Walk-Out To A Large Private Terrace. This Level Has Been Upgraded To Include A Full Bedroom Along With A Convenient Powder Room, Offering Added Flexibility For Guests Or Multi-Generational Living. The Third Floor Offers Two Well-Proportioned Bedrooms And Two Full Bathrooms, Including A Spacious Primary Suite Complete With A Walk-In Closet, Private Balcony And A Spa-Inspired Ensuite With Glass Shower, While Laundry Is Conveniently Located On The Upper Level. Situated In A Highly Desirable Oakville Community Close To Oakville Trafalgar Memorial Hospital, Lions Valley Park, Top-Ranked Schools, Shopping Plazas, And With Easy Access To Highway 407 And Major Transit Routes.
Extras
Details
| Area | Halton |
| Family Room | Yes |
| Heat Type | Forced Air |
| A/C | Central Air |
| Garage | Attached |
| Phys Hdcap-Equip | No |
| Neighbourhood | 1008 - GO Glenorchy |
| Heating Source | Gas |
| Sewers | Sewer |
| Laundry Level | "In-Suite Laundry" |
| Pool Features | None |
Rooms
| Room | Dimensions | Features |
|---|---|---|
| Primary Bedroom (Third) | 4.72 X 3.15 m |
|
| Bedroom 2 (Second) | 3.04 X 2.87 m |
|
| Bedroom 3 (Second) | 3.32 X 2.59 m |
|
| Family Room (Second) | 5.94 X 3.37 m |
|
| Kitchen (Second) | 3.65 X 2.59 m |
|
| Den (Ground) | 3.96 X 2.94 m |
|
Broker: UNIONE GROUP INC.MLS®#: W13046174
Population
Gender
male
female
50%
50%
Family Status
Marital Status
Age Distibution
Dominant Language
Immigration Status
Socio-Economic
Employment
Highest Level of Education
Households
Structural Details
Total # of Occupied Private Dwellings3404
Dominant Year BuiltNaN
Ownership
Owned
Rented
77%
23%
Age of Home (Years)
Structural Type