Menu
1413 Varelas Passage Crescent, Oakville, ON L6H 3S3



Login Required
Real estate boards require you to be signed in to access this property.
to see all the details .
4 bed
3 bath
2parking
sqft *
Expired
List Price:
$4,800
Ready to go see it?
Looking to sell your property?
Get A Free Home EvaluationListing History
Loading price history...
Highlights
| Property Type | Detached |
| Total Parking Spaces | 2 |
| Exterior | Brick |
| Property Tax | $0 |
| Basement | Unfinished |
| Dir/Cross St | Dundas & William Cutmore Blvd |
Description
Bright and Spacious Beautiful Family Home In The Upper Joshua Creek Community! 4 Bedrooms, 3 Baths, Main Floor Den, Mattamy Built Home With A Great Floor Plan On A Quiet Street. Double Door Entrance, Hardwood Floors, Granite Countertops, Smooth Ceilings, Ecobee Thermostat, Crown Mldgs On The Main Floor, Direct Access To The Mudroom From The Garage. Upgraded Lights, Fully Fenced Backyard, Upper -Level Laundry, Gas Fireplace And More! Proximity To Schools, Highways and Shopping.
Extras
Fridge, stove, dishwasher, clothes washer & dryer, windows, blinds, A/C unitDetails
| Area | Halton |
| Family Room | Yes |
| Heat Type | Forced Air |
| A/C | Central Air |
| Garage | Built-In |
| Phys Hdcap-Equip | No |
| Neighbourhood | 1010 - JM Joshua Meadows |
| Heating Source | Gas |
| Sewers | Sewer |
| Laundry Level | Ensuite |
| Pool Features | None |
Rooms
| Room | Dimensions | Features |
|---|---|---|
| Bedroom 4 (Second) | 10 X 9 m |
|
| Bedroom 3 (Second) | 12 X 11 m |
|
| Bedroom 2 (Second) | 11.2 X 11 m |
|
| Primary Bedroom (Second) | 16 X 13.6 m |
|
| Breakfast (Main) | 11.5 X 9 m |
|
| Office (Main) | 9 X 8 m |
|
| Dining Room (Main) | 14 X 10 m |
|
| Kitchen (Main) | 11.5 X 11.9 m |
|
| Great Room (Main) | 14 X 15 m |
|
Broker: RE/MAX REALTY SERVICES INC.MLS®#: W7222156
Population
Gender
male
female
50%
50%
Family Status
Marital Status
Age Distibution
Dominant Language
Immigration Status
Socio-Economic
Employment
Highest Level of Education
Households
Structural Details
Total # of Occupied Private Dwellings3404
Dominant Year BuiltNaN
Ownership
Owned
Rented
77%
23%
Age of Home (Years)
Structural Type