Menu
1453 Varelas Passage, Oakville, ON L6H 3S3



Login Required
Create an account or to view all Images.
5 bed
4 bath
2parking
sqft *
NewJust Listed
List Price:
$1,779,000
Listed on May 2026
Ready to go see it?
Looking to sell your property?
Get A Free Home EvaluationListing History
Loading price history...
Highlights
| Property Type | Detached |
| Total Parking Spaces | 2 |
| Lot Size | 34.12 x 89.9 |
| Exterior | Stone"Stucco (Plaster)" |
| Property Tax | $7,378 |
| Basement | Finished |
| Dir/Cross St | Dundas St E & Ninth Line |
Description
Welcome to 1453 Varelas Passage, a stunning Rosebank model by Mattamy Homes located in Oakville's highly sought-after Upper Joshua Creek community. Surrounded by top-rated schools, parks, scenic trails, and everyday amenities, this exceptional family home offers luxury living in one of Oakville's most desirable neighbourhoods. Boasting over $300,000 in premium upgrades and improvements, this extensively upgraded residence showcases quality craftsmanship and thoughtful design throughout. Featuring premium builder and structural upgrades, this home offers elegant finishes including California shutters, upgraded lighting from Watts Current, shiplap feature walls, indoor and outdoor pot lights, a custom stone fireplace, and high-end appliances. The professionally finished basement significantly expands the living space and is perfectly designed for entertaining and multi-generational living. Complete with a spacious recreation area, custom-built bar, additional bedroom, and beautifully finished details throughout, it provides the ideal retreat for guests, family, or hosting. Step outside to a fully landscaped exterior featuring driveway and backyard interlocking, front porch stonework, fencing, pergola, garden beds, mature pine trees, outdoor lighting, and more - creating a private and upscale outdoor living experience. This turnkey Upper Joshua Creek home seamlessly combines luxury, comfort, and functionality in an unbeatable Oakville location.
Extras
Details
| Area | Halton |
| Family Room | Yes |
| Heat Type | Forced Air |
| A/C | Central Air |
| Garage | Built-In |
| Phys Hdcap-Equip | No |
| Neighbourhood | 1010 - JM Joshua Meadows |
| Heating Source | Gas |
| Sewers | Sewer |
| Laundry Level | |
| Pool Features | None |
Rooms
| Room | Dimensions | Features |
|---|---|---|
| Exercise Room (Basement) | 2.95 X 2.79 m |
|
| Bedroom (Basement) | 2.95 X 2.63 m |
|
| Recreation (Basement) | 6.87 X 4.04 m |
|
| Bedroom 4 (Second) | 3.56 X 3.4 m |
|
| Bedroom 3 (Second) | 4.04 X 3.18 m |
|
| Bedroom 2 (Second) | 3.43 X 3.23 m |
|
| Primary Bedroom (Second) | 4.7 X 4.55 m |
|
| Family Room (Main) | 7.76 X 4.52 m |
|
| Dining Room (Main) | 3.38 X 2.82 m |
|
| Kitchen (Main) | 4.6 X 4.52 m |
|
| Office (Main) | 3.2 X 2.92 m |
|
Broker: RE/MAX REALTY ENTERPRISES INC.MLS®#: W13138192
Population
Gender
male
female
50%
50%
Family Status
Marital Status
Age Distibution
Dominant Language
Immigration Status
Socio-Economic
Employment
Highest Level of Education
Households
Structural Details
Total # of Occupied Private Dwellings3404
Dominant Year BuiltNaN
Ownership
Owned
Rented
77%
23%
Age of Home (Years)
Structural Type