Menu
3329 Vernon Powell Drive, Oakville, ON L6H 0Y4



Login Required
Create an account or to view all Images.
4 bed
4 bath
4parking
sqft *
NewJust Listed
List Price:
$2,299,000
Listed on May 2026
Ready to go see it?
Looking to sell your property?
Get A Free Home EvaluationListing History
Loading price history...
Highlights
| Property Type | Detached |
| Total Parking Spaces | 4 |
| Lot Size | 38.06 x 116.86 |
| Exterior | BrickStone |
| Property Tax | $8,263 |
| Basement | FullFinished |
| Dir/Cross St | Burnhamthorpe Rd E / Dundas st |
Description
Rare opportunity to own a spectacular home on one of the largest premium ravine-style lots backing onto lush green space with incredible privacy and breathtaking treed views. This beautifully upgraded home showcases luxury finishes throughout, including soaring ceilings, pot lights, elegant 7-inch baseboards, and exceptional attention to detail. Step into a warm and inviting foyer with custom built-in bench seating, leading to an elegant dining area and a sun-filled living room with cozy gas fireplace and California shutters. The designer eat-in kitchen is a true showstopper, featuring stainless steel appliances, quartz countertops, breakfast bar, double wine fridge, and walkout to the perfect BBQ balcony. The stunning family room will leave a lasting impression with dramatic 16-ft ceilings, second gas fireplace, and double French doors opening to another private balcony overlooking nature. The upper level offers four spacious bedrooms, including a luxurious primary retreat with tray ceiling, custom California Closets walk-in, and spa-inspired ensuite complete with double vanities, soaker tub, and glass shower. The bright finished basement offers high ceilings, oversized windows, ample storage, and endless possibilities for entertaining, relaxing, or working from home. Outside, enjoy a professionally landscaped fully fenced backyard with interlocking stone, a new 6-person hot tub, and peaceful surroundings that make every day feel like a getaway. An exceptional home in an incredible setting, just steps to trails, parks, and more. Move in, relax, and enjoy luxury living at its finest.
Extras
Details
| Area | Halton |
| Family Room | Yes |
| Heat Type | Forced Air |
| A/C | Central Air |
| Garage | Attached |
| Phys Hdcap-Equip | No |
| UFFI | No |
| Neighbourhood | 1008 - GO Glenorchy |
| Fireplace | 3 |
| Heating | Yes |
| Heating Source | Electric |
| Sewers | Sewer |
| Laundry Level | |
| Pool Features | None |
Rooms
| Room | Dimensions | Features |
|---|---|---|
| Recreation (Basement) | 7.62 X 8.47 m |
|
| Exercise Room (Basement) | 7.62 X 8.47 m |
|
| Bedroom (Third) | 4.37 X 3.35 m | |
| Bedroom (Third) | 3.15 X 3.05 m | |
| Bedroom (Third) | 3.35 X 3.05 m | |
| Primary Bedroom (Third) | 4.57 X 4.57 m | |
| Great Room (Second) | 5.54 X 6.02 m | |
| Kitchen (Main) | 4.01 X 3.25 m | |
| Breakfast (Main) | 3.61 X 2.79 m | |
| Family Room (Main) | 4.27 X 5.33 m | |
| Dining Room (Main) | 3.05 X 3.81 m |
Broker: REAL ESTATE HOMEWARDMLS®#: W13125408
Population
Gender
male
female
50%
50%
Family Status
Marital Status
Age Distibution
Dominant Language
Immigration Status
Socio-Economic
Employment
Highest Level of Education
Households
Structural Details
Total # of Occupied Private Dwellings3404
Dominant Year BuiltNaN
Ownership
Owned
Rented
77%
23%
Age of Home (Years)
Structural Type