Menu
3429 VERNON POWELL Drive, Oakville, ON L6H 7X7



Login Required
Real estate boards require you to be signed in to access this property.
to see all the details .
4 bed
4 bath
2parking
sqft *
Suspended
List Price:
$3,598
Ready to go see it?
Looking to sell your property?
Get A Free Home EvaluationListing History
Loading price history...
Highlights
| Property Type | Att/Row/Townhouse |
| Total Parking Spaces | 2 |
| Lot Size | 25.2 x 60.7 |
| Exterior | Brick |
| Property Tax | $0 |
| Basement | None |
| Dir/Cross St | Burnhamthorpe & Vernon Powell |
Description
Experience the allure of this pristine, never-before-occupied 2,075 sqft, south west facing, end unit townhouse flooded with ton of natural light. Boasting 4 spacious bedrooms, 3.5 bathrooms, 2 walkin closets, and a double garage, this home features 9-foot ceilings on both ground and main floors. The open-concept design includes an inviting kitchen with stainless steel appliances, a breakfast area leading to a spacious deck, a convenient laundry room, and a capacious living and dining area adorned with charming bay windows. New zebra blinds.The primary bedroom offers an ensuite bathroom and a walk-in closet, while three additional generously sized bedrooms and two full bathrooms complete this modern gem. Nestled in the final phase of East Preserve in north Oakville, this home is within walking distance of the esteemed Dr. David R. Williams Public School, White Oak High School. Easy access to major highways 403, 407, and QEW makes commuting a breeze. Close to shopping malls, Costco, etc
Extras
1 year free high speed internet from Rogers. Zebra blinds will be installed on Dec 8th, 2023Details
| Area | Halton |
| Family Room | Yes |
| Heat Type | Forced Air |
| A/C | Central Air |
| Garage | Built-In |
| Phys Hdcap-Equip | No |
| Neighbourhood | 1008 - GO Glenorchy |
| Heating Source | Gas |
| Sewers | Sewer |
| Laundry Level | Ensuite |
| Pool Features | None |
Rooms
| Room | Dimensions | Features |
|---|---|---|
| Primary Bedroom (Second) | 0 X 0 m |
|
| Living Room (Main) | 0 X 0 m |
|
| Kitchen (Main) | 0 X 0 m |
|
| Bedroom (Ground) | 0 X 0 m |
|
| Bathroom (Second) | 0 X 0 m |
|
| Bedroom 4 (Second) | 0 X 0 m |
|
| Bedroom 3 (Second) | 0 X 0 m |
|
| Bathroom (Second) | 0 X 0 m |
|
| Dining Room (Main) | 0 X 0 m |
|
Broker: HOMELIFE LANDMARK REALTY INC.MLS®#: W7332492
Population
Gender
male
female
50%
50%
Family Status
Marital Status
Age Distibution
Dominant Language
Immigration Status
Socio-Economic
Employment
Highest Level of Education
Households
Structural Details
Total # of Occupied Private Dwellings3404
Dominant Year BuiltNaN
Ownership
Owned
Rented
77%
23%
Age of Home (Years)
Structural Type