Menu
3474 Vernon Powell Drive, Oakville, ON L6H 7C8



Login Required
Real estate boards require you to be signed in to access this property.
to see all the details .
4 bed
4 bath
3parking
sqft *
Terminated
List Price:
$1,270,000
Ready to go see it?
Looking to sell your property?
Get A Free Home EvaluationListing History
Loading price history...
Highlights
| Property Type | Att/Row/Townhouse |
| Total Parking Spaces | 3 |
| Lot Size | 23.0 x 89.9 |
| Exterior | BrickStone |
| Property Tax | $4,231 |
| Basement | "Finished with Walk-Out" |
| Dir/Cross St | Burnhamthorpe | Sixth Line |
Description
Welcome To 3474 Vernon Powell Drive, A Fully Finished Townhome With Lots Of Upgrades Including A Fully Finished Walk-Out Basement Located In Oakville's Coveted East Preserve Neighborhood. Gorgeous Townhome Built By Mattamy Homes, Just 3 Years Old! Main Floor W/9Ft Ceilings, Formal Foyer Area! Dining & Great Room W/Upgraded Hardwood Flooring, Spacious Kitchen W/Designer Cabinets, Backsplash, S/S Appliances, Island W/Extended Countertop, Undermount Sink! Oak Stairs Leading To Upper Floor W/Hardwood Floor Landing Leading To 3 Bedrooms, 2 Full Bath & Laundry Room! Primary Bedroom W/Lots Of Light, Couple Size Walk-In Closet, Ensuite W/Marble Countertop, Freestanding Tub & Frameless Shower! Good Size Bedrooms W/Lots Of Windows & Natural Light! Second Bath W/Extra-Wide Vanity & Frameless Shower! Finished Basement W/Large Rec Room Filled With Lots Of Natural Light, Pot Lights
Extras
Basement Has Cold Room, Rec Room With Walk Out, Bedroom. Minutes To Dundas St Shopping. 3 Car Parking. Mint Condition. Laundry On Second Floor. Access To Garage From House. California Shutters, Gas Fireplace.Details
| Area | Halton |
| Family Room | No |
| Heat Type | Forced Air |
| A/C | Central Air |
| Garage | Built-In |
| Phys Hdcap-Equip | No |
| Neighbourhood | 1008 - GO Glenorchy |
| Heating | Yes |
| Heating Source | Gas |
| Sewers | Sewer |
| Laundry Level | |
| Pool Features | None |
Rooms
| Room | Dimensions | Features |
|---|---|---|
| Recreation (Basement) | 4.1 X 2.47 m |
|
| Bedroom 4 (Basement) | 4.11 X 2.47 m |
|
| Primary Bedroom (Second) | 3.38 X 3.38 m |
|
| Bedroom (Second) | 3.2 X 3.2 m |
|
| Kitchen (Main) | 3.59 X 2.89 m |
|
| Breakfast (Main) | 2.89 X 2.6 m |
|
| Living Room (Main) | 6.7 X 3.6 m |
|
| Dining Room (Main) | 6.7 X 3.6 m |
|
| Bedroom 2 (Second) | 3.16 X 2.77 m |
|
Broker: REAL CITY REALTY INC.MLS®#: W6785250
Population
Gender
male
female
50%
50%
Family Status
Marital Status
Age Distibution
Dominant Language
Immigration Status
Socio-Economic
Employment
Highest Level of Education
Households
Structural Details
Total # of Occupied Private Dwellings3404
Dominant Year BuiltNaN
Ownership
Owned
Rented
77%
23%
Age of Home (Years)
Structural Type