Menu
57 Viva Gardens, Oakville, ON L6B 0Z1



Login Required
Real estate boards require you to be signed in to access this property.
to see all the details .
4 bed
5 bath
4parking
sqft *
Terminated
List Price:
$6,000
Ready to go see it?
Looking to sell your property?
Get A Free Home EvaluationListing History
Loading price history...
Highlights
| Property Type | Detached |
| Total Parking Spaces | 4 |
| Lot Size | 36.0 x 130.0 |
| Exterior | "Brick Front" |
| Property Tax | $0 |
| Basement | Unfinished |
| Dir/Cross St | Trafalgar/Burhamthorpe(407 ex) |
Description
Brand new corner Detached (never lived in) house for lease in most desirable area of Oakville. House comes w/ 4 large size bedrooms + each BDRM comes with washrooms, 9' ceiling on main floor, lots of upgrades, eat in kitchen, Double car garage, quartz counter top. Be the 1st family to bless this home, New S/S appliances & blinds to be installed before closing. See it to believe it as it won't last long.
Extras
S/S appliances (Stove, fridge, rangehood to be installed), Washer , Dryer & blinds (to be installed), All ELF's, Central A/C (installed summer 2024). All utilities paid by tenant.Details
| Area | Halton |
| Family Room | Yes |
| Heat Type | Forced Air |
| A/C | Central Air |
| Water | No |
| Garage | Attached |
| Phys Hdcap-Equip | No |
| Neighbourhood | 1008 - GO Glenorchy |
| Heating Source | Gas |
| Sewers | Sewer |
| Laundry Level | Ensuite |
| Pool Features | None |
Rooms
| Room | Dimensions | Features |
|---|---|---|
| Bedroom 4 (Upper) | 12 X 12 m |
|
| Bedroom 3 (Upper) | 11.4 X 11 m |
|
| Bedroom 2 (Upper) | 11 X 11.2 m |
|
| Primary Bedroom (Upper) | 13.6 X 20.4 m |
|
| Kitchen (Main) | 13.6 X 20.2 m |
|
| Family Room (Main) | 15.6 X 18.2 m |
|
| Den (Main) | 10 X 13.4 m |
|
Broker: CENTURY 21 LEGACY LTD.MLS®#: W7349460
Population
Gender
male
female
50%
50%
Family Status
Marital Status
Age Distibution
Dominant Language
Immigration Status
Socio-Economic
Employment
Highest Level of Education
Households
Structural Details
Total # of Occupied Private Dwellings3404
Dominant Year BuiltNaN
Ownership
Owned
Rented
77%
23%
Age of Home (Years)
Structural Type