Menu
161 Wheat Boom Drive, Oakville, ON L6H 7C3



Login Required
Real estate boards require you to be signed in to access this property.
to see all the details .
3 bed
4 bath
2parking
sqft *
Leased
List Price:
$4,500
Leased Price:
$4,500
Ready to go see it?
Looking to sell your property?
Get A Free Home EvaluationListing History
Loading price history...
Highlights
| Property Type | Detached |
| Total Parking Spaces | 2 |
| Exterior | BrickStone |
| Property Tax | $0 |
| Basement | Finished |
| Dir/Cross St | Dundas St/Ernest Appelbe Blvd |
Description
Stunning 2,231Sq.Ft. Detached Home In The Preserve, Built In '16 By Mattamy Homes! 9' Ceilings, California Shutters & Gleaming Hdwd Flrs On Main! Stunning Kitchen W/Custom Glass Tile B/S, S/S Appl & O/S Island W/Bkft Bar! W/O From Bkft Area To Concrete Patio Area. Bright Great Rm W/Gas F/P. 3 Bdrms W/Hdwd. Pbr W/His&Hers W/I Closets & 5Pc Ens! 5Pc Mn Bath W/Dbl Vanity. Newly Fin Bsmt Boasts 3Pc Bath & Rec Room W/Upgraded Laminate Flr, Wet Bar & B/I Elec F/P!
Extras
Details
| Area | Halton |
| Family Room | Yes |
| Heat Type | Forced Air |
| A/C | Central Air |
| Garage | Attached |
| Phys Hdcap-Equip | No |
| Neighbourhood | 1008 - GO Glenorchy |
| Heating | Yes |
| Heating Source | Gas |
| Sewers | Sewer |
| Laundry Level | "In Area" |
| Pool Features | None |
Rooms
| Room | Dimensions | Features |
|---|---|---|
| Media Room (Basement) | 4.49 X 4.03 m |
|
| Recreation (Basement) | 7.62 X 3.04 m |
|
| Bedroom 3 (Second) | 3.35 X 3.4 m |
|
| Bedroom 2 (Second) | 3.35 X 3.51 m |
|
| Primary Bedroom (Second) | 4.57 X 4.57 m |
|
| Great Room (Main) | 4.88 X 4.22 m |
|
| Dining Room (Main) | 4.27 X 3.66 m |
|
| Breakfast (Main) | 3.51 X 2.43 m |
|
| Kitchen (Main) | 4.01 X 3.71 m |
|
Broker: KINGSWAY REAL ESTATEMLS®#: W13108386
Population
Gender
male
female
50%
50%
Family Status
Marital Status
Age Distibution
Dominant Language
Immigration Status
Socio-Economic
Employment
Highest Level of Education
Households
Structural Details
Total # of Occupied Private Dwellings3404
Dominant Year BuiltNaN
Ownership
Owned
Rented
77%
23%
Age of Home (Years)
Structural Type