Menu
335 Wheat Boom Drive 1809, Oakville, ON L6H 7Y1



Login Required
Create an account or to view all Images.
2 bed
1 bath
1parking
sqft *
Price ChangeJust Listed
List Price:
$2,350
Listed on Apr 2026
Ready to go see it?
Looking to sell your property?
Get A Free Home EvaluationListing History
Loading price history...
Highlights
| Property Type | Condo Apartment |
| Maintenance Fees | $0 |
| Total Parking Spaces | 1 |
| Level | 18 |
| Exterior | Concrete |
| Property Tax | $0 |
| Basement | None |
| Dir/Cross St | Dundas/Trafalgar |
Description
Discover the Oakvillage Phase 2 corner unit, a stunning 1 Bedroom + Den home in a sought-after Oakville location. This bright and spacious open-concept unit features 9-foot ceilings, premium laminate flooring, and an abundance of natural light. The versatile den with window, complete with a door for privacy, is large enough to function as a second bedroom. The modern kitchen is equipped with stainless steel appliances, quartz countertops, and a matching quartz island. The elegant bathroom includes smart home features such as keyless entry.Blinds adding to the home's charm. Ideal for commuters, the unit offers convenient access to major highways and the GO train. Rent includes high-speed Internet and an underground parking spot. Residents can also enjoy fantastic amenities like a gym, party room, rooftop patio, and visitor parking.
Extras
Details
| Area | Halton |
| Family Room | No |
| Heat Type | Forced Air |
| A/C | Central Air |
| Garage | Underground |
| Phys Hdcap-Equip | No |
| Neighbourhood | 1010 - JM Joshua Meadows |
| Heating Source | Gas |
| Sewers | |
| Elevator | Yes |
| Laundry Level | Ensuite |
| Pool Features | |
| Exposure | South East |
Rooms
| Room | Dimensions | Features |
|---|---|---|
| Den (Flat) | 3.03 X 2.48 m |
|
| Primary Bedroom (Flat) | 3.24 X 3 m |
|
| Kitchen (Flat) | 7.12 X 3.03 m |
|
| Living Room (Flat) | 7.12 X 3.03 m |
|
Broker: BAY STREET GROUP INC.MLS®#: W12838942
Population
Gender
male
female
50%
50%
Family Status
Marital Status
Age Distibution
Dominant Language
Immigration Status
Socio-Economic
Employment
Highest Level of Education
Households
Structural Details
Total # of Occupied Private Dwellings3404
Dominant Year BuiltNaN
Ownership
Owned
Rented
77%
23%
Age of Home (Years)
Structural Type