Menu
335 Wheat Boom Drive 618, Oakville, ON L6H 7Y1



Login Required
Create an account or to view all Images.
2 bed
1 bath
1parking
sqft *
NewJust Listed
List Price:
$399,000
Listed on Apr 2026
Ready to go see it?
Looking to sell your property?
Get A Free Home EvaluationListing History
Loading price history...
Highlights
| Property Type | Condo Apartment |
| Maintenance Fees | $0 |
| Total Parking Spaces | 1 |
| Level | 6 |
| Exterior | Concrete |
| Property Tax | $2,354 |
| Basement | None |
| Dir/Cross St | Dundas / Trafalgar |
Description
Beautiful, Bright Open Concept 1 Bedroom Plus Den in Mintos Master Planned Community. Upgraded Vinyl Flooring Throughout. 9' Ceilings, Large Front Entrance, Walk Out to Balcony. Modern Kitchen, With Center Island, Quartz Countertops and Stainless Steel Appliances. Good Sized Den Ideal for Home Office. High Speed Internet is Included in Maintenance. Upgrades include Quartz Countertop, Backsplash, Bathroom Tiles, Blinds and Flooring. Fully Equipped With Smart Home Technology Including Keyless Entry, 2-Way Video Calling And App-Controlled Lighting, Locks, Thermostat And Security System For Added Comfort And Security. State-Of-The Art Condo Amenities Include Plate Recognition For Secure Underground Garage Access, Automated Parcel Lockers, Fitness Center, Rooftop Lounge With Party Room, BBQ Area And Outdoor Terrace, concierge, party room and visitor parking. Easy Access To Highways, GO And Transit Options, Shops, Dining, Schools, Oakville Hospital And Endless Conveniences At Your Doorstep While Surrounded By Parks, Green Spaces And Over 200Km Of Scenic Walking Trails, Here Is Your Opportunity To Own At Oakvillage, Where Luxury Meets Convenience In The Heart Of Oakville's Vibrant Dundas And Trafalgar Community!
Extras
Details
| Area | Halton |
| Family Room | No |
| Heat Type | Forced Air |
| A/C | Central Air |
| Garage | Underground |
| Phys Hdcap-Equip | No |
| Neighbourhood | 1010 - JM Joshua Meadows |
| Heating Source | Gas |
| Sewers | |
| Laundry Level | Ensuite |
| Pool Features | |
| Exposure | East |
Rooms
| Room | Dimensions | Features |
|---|---|---|
| Foyer (Flat) | 2.4 X 1.57 m |
|
| Den (Flat) | 2.4 X 1.9 m |
|
| Primary Bedroom (Flat) | 3.4 X 2.8 m |
|
| Kitchen (Flat) | 4 X 3.2 m |
|
| Living Room (Flat) | 3.5 X 2.9 m |
|
Broker: SUTTON GROUP REALTY SYSTEMS INC.MLS®#: W13052062
Population
Gender
male
female
50%
50%
Family Status
Marital Status
Age Distibution
Dominant Language
Immigration Status
Socio-Economic
Employment
Highest Level of Education
Households
Structural Details
Total # of Occupied Private Dwellings3404
Dominant Year BuiltNaN
Ownership
Owned
Rented
77%
23%
Age of Home (Years)
Structural Type