Menu
345 Wheat Boom Drive 801, Oakville, ON L6H 7X4



Login Required
Create an account or to view all Images.
1 bed
1 bath
1parking
sqft *
Leased Conditional30 Days
List Price:
$2,000
Listed on Apr 2026
Ready to go see it?
Looking to sell your property?
Get A Free Home EvaluationListing History
Loading price history...
Highlights
| Property Type | Condo Apartment |
| Maintenance Fees | $0 |
| Total Parking Spaces | 1 |
| Level | 8 |
| Exterior | Concrete |
| Property Tax | $0 |
| Basement | None |
| Dir/Cross St | Trafalgar Rd & Dundas St E |
Description
**AVAILABLE APRIL 1st** Modern 1-Bedroom Condo For Lease With Spectacular East-Facing Views In North Oakville. Welcome To This Elegant And Thoughtfully Designed 1-Bedroom, 1-Bathroom Condo In The Highly Sought-After North Oakville Community. Ideal For AAA Tenants, This 8th-Floor Suite Offers A Blend Of Luxury, Functionality, And Modern Convenience. Enjoy Stunning, Unobstructed East-Facing Views And Abundant Natural Light From The Oversized Balcony-Perfect For Morning Coffee Or Winding Down After Work. Inside, You'll Find 9-Ft Ceilings, A Bright Open-Concept Layout, And A Sleek Kitchen With Granite Countertops And Stainless Steel Appliances-Ideal For Both Everyday Living And Entertaining. The Spacious Bedroom Includes A Custom Walk-In Closet, Offering Excellent Storage. Residents Will Appreciate Smart Home Features Such As Keyless Entry, Two-Way Video Calling, And App-Controlled Lighting, Locks, Thermostat, And Security System. The Building Offers Top-Tier Amenities, Including License Plate Recognition For Secure Garage Access, Automated Parcel Lockers, A Fully Equipped Fitness Center, Rooftop Lounge With A Party Room, BBQ Area, And Outdoor Terrace, Sophisticated Lobby With Enhanced Building Security. Located Just Steps To Parks, Trails, Shops, Dining, Schools, And Public Transit-With Quick Highway Access-This Condo Offers A Balanced Lifestyle For Those Seeking Comfort, Style, And Convenience. East-Facing And Vastu/Feng Shui-Friendly, This Unit Is Designed To Promote Harmony, Well-Being, And Positive Energy. Lease Includes 1 Underground Parking Spot. This Is A Rare Opportunity To Lease A Modern, Smart-Enabled Condo In One Of Oakville's Most Vibrant And Well-Connected Communities.
Extras
Details
| Area | Halton |
| Family Room | No |
| Heat Type | Forced Air |
| A/C | Central Air |
| Garage | Underground |
| Phys Hdcap-Equip | No |
| Neighbourhood | 1010 - JM Joshua Meadows |
| Heating Source | Gas |
| Sewers | |
| Laundry Level | Ensuite |
| Pool Features | |
| Exposure | East |
Rooms
| Room | Dimensions | Features |
|---|---|---|
| Laundry (Main) | 1.35 X 1.15 m |
|
| Other (Main) | 1.85 X 1.62 m |
|
| Primary Bedroom (Main) | 3.46 X 3 m |
|
| Kitchen (Main) | 3.45 X 3.29 m |
|
| Dining Room (Main) | 3.86 X 3.45 m |
|
| Living Room (Main) | 3.86 X 3.45 m |
|
Broker: ROYAL LEPAGE SIGNATURE REALTYMLS®#: W12839574
Population
Gender
male
female
50%
50%
Family Status
Marital Status
Age Distibution
Dominant Language
Immigration Status
Socio-Economic
Employment
Highest Level of Education
Households
Structural Details
Total # of Occupied Private Dwellings3404
Dominant Year BuiltNaN
Ownership
Owned
Rented
77%
23%
Age of Home (Years)
Structural Type