Menu
345 Wheat Boom Drive 1005, Oakville, ON L6H 7X4



Login Required
Create an account or to view all Images.
1 bed
1 bath
1parking
sqft *
NewJust Listed
List Price:
$2,000
Listed on Apr 2026
Ready to go see it?
Looking to sell your property?
Get A Free Home EvaluationListing History
Loading price history...
Highlights
| Property Type | Condo Apartment |
| Maintenance Fees | $0 |
| Total Parking Spaces | 1 |
| Level | 10 |
| Exterior | Brick"Stucco (Plaster)" |
| Property Tax | $0 |
| Basement | None |
| Dir/Cross St | Trafalgar Road & Wheat Boom |
Description
AAA Location! Bright and spacious! Lake view! 9 ft ceilings, open concept with large foyer! Parking included! Carpet Free and Walk in Closet! Heat and Internet included! Close to highway, Sheridan college, Hospital and shopping mall! White Oak SS Area! Must See!
Extras
Details
| Area | Halton |
| Family Room | No |
| Heat Type | Forced Air |
| A/C | Central Air |
| Garage | Underground |
| Phys Hdcap-Equip | No |
| Neighbourhood | 1010 - JM Joshua Meadows |
| Heating Source | Gas |
| Sewers | |
| Elevator | Yes |
| Laundry Level | Ensuite |
| Pool Features | |
| Exposure | West |
Rooms
| Room | Dimensions | Features |
|---|---|---|
| Laundry (Main) | 0 X 0 m | |
| Bedroom (Main) | 3.05 X 3.66 m |
|
| Living Room (Main) | 3.45 X 7.49 m |
|
| Kitchen (Main) | 3.45 X 7.49 m |
|
Broker: AIMHOME REALTY INC.MLS®#: W12842390
Population
Gender
male
female
50%
50%
Family Status
Marital Status
Age Distibution
Dominant Language
Immigration Status
Socio-Economic
Employment
Highest Level of Education
Households
Structural Details
Total # of Occupied Private Dwellings3404
Dominant Year BuiltNaN
Ownership
Owned
Rented
77%
23%
Age of Home (Years)
Structural Type