Menu
112 Wheat Boom Drive, Oakville, ON L6H 7C4



Login Required
Real estate boards require you to be signed in to access this property.
to see all the details .
4 bed
4 bath
4parking
sqft *
Terminated
List Price:
$1,799,000
Ready to go see it?
Looking to sell your property?
Get A Free Home EvaluationListing History
Loading price history...
Highlights
| Property Type | Detached |
| Total Parking Spaces | 4 |
| Lot Size | 39.96 x 90.04 |
| Exterior | Concrete |
| Property Tax | $7,199 |
| Basement | Unfinished |
| Dir/Cross St | Dundas & Post Ridge |
Description
Welcome to the Stunning "Snowberry" Model, Built By Mattamy.Exceptional Property W Lots of Upgrades.A Bright Kitchen W/ Oversized Island & Breakfast Bar & Pantry.A Bright & Huge Living Room W/ Gas Fireplace creating a Warm/Inviting Atmosphere. A Separate Dining Room Perfect For Family Gatherings.Huge Family Room W/ 16' Ceilings & Walkout Balcony.Generously Sized 4 Bedrooms with 3 Washrooms on 2nd Floor .A Massive Primary Bedroom W/ Gorgeous Ensuite & Walk in Closet & A Guest Suite with Ensuite.Stylish & Modern Home Design W 10Ft Ceilings,One of the Best Mattamy Floor Plan.Professionally Landscaped Backyard. Pot Lights Throughout the House & Main Floor Laundry. A Family Friendly Neighbourhood Near Conservation Area, Scenic Trails, Hospital, Shopping Plaza.
Extras
Details
| Area | Halton |
| Family Room | No |
| Heat Type | Forced Air |
| A/C | Central Air |
| Garage | Attached |
| Phys Hdcap-Equip | No |
| Neighbourhood | 1008 - GO Glenorchy |
| Heating Source | Gas |
| Sewers | Sewer |
| Laundry Level | |
| Pool Features | None |
Rooms
| Room | Dimensions | Features |
|---|---|---|
| Bedroom 4 (Second) | 3.35 X 3.05 m |
|
| Bedroom 3 (Second) | 3.48 X 3.36 m |
|
| Bedroom 2 (Second) | 3.17 X 3.05 m |
|
| Primary Bedroom (Second) | 4.57 X 4.57 m |
|
| Great Room (In Between) | 5.55 X 5.98 m |
|
| Breakfast (Main) | 4.03 X 3.05 m |
|
| Kitchen (Main) | 4.03 X 3.05 m |
|
| Dining Room (Main) | 4.27 X 3.84 m |
|
| Living Room (Main) | 4.27 X 5.37 m |
|
Broker: CENTURY 21 INNOVATIVE REALTY INC.MLS®#: W7012156
Population
Gender
male
female
50%
50%
Family Status
Marital Status
Age Distibution
Dominant Language
Immigration Status
Socio-Economic
Employment
Highest Level of Education
Households
Structural Details
Total # of Occupied Private Dwellings3404
Dominant Year BuiltNaN
Ownership
Owned
Rented
77%
23%
Age of Home (Years)
Structural Type