Menu
1190 Wheat Boom Drive, Oakville, ON L6H 7W4



Login Required
Real estate boards require you to be signed in to access this property.
to see all the details .
4 bed
4 bath
4parking
sqft *
Leased
List Price:
$4,150
Leased Price:
$4,100
Ready to go see it?
Looking to sell your property?
Get A Free Home EvaluationListing History
Loading price history...
Highlights
| Property Type | Att/Row/Townhouse |
| Total Parking Spaces | 4 |
| Lot Size | 20.0 x 61.0 |
| Exterior | BrickStone |
| Property Tax | $0 |
| Basement | None |
| Dir/Cross St | John McKay Blvd & Dundas St E |
Description
Brand new Stunning 3 Floor Townhome (2370sqft) Located In Highly Sought-After Upper Joshua Creek Community in North Oakville. Spacious 4 Bedroom + 3.5 Washroom layout with Hardwood Flooring & Smooth Ceiling Throughout. Upgraded Open Concept Luxury Kitchen Package, Electric Fireplace, Pot Lights In Kitchen And Great Room and Brand New S/S Appliances Package: Fridge, Stove & Dishwasher, Washer & Dryer. Large Roof Top Terrace With An Open View is great for entertaining families and friends alike! Easily Accessible To Top Schools, Sheridan College, Grocery, Restaurants, Services, Hwy403/407 And Uptown Oakville Core.
Extras
Brand new S/S Frigidaire Fridge, Stove, Dishwasher, LG Laundry Washer & Dryer, 1-year free Roger's internet.Details
| Area | Halton |
| Family Room | No |
| Heat Type | Forced Air |
| A/C | Central Air |
| Garage | Built-In |
| Phys Hdcap-Equip | No |
| Neighbourhood | 1010 - JM Joshua Meadows |
| Heating Source | Gas |
| Sewers | Sewer |
| Laundry Level | Ensuite |
| Pool Features | None |
Rooms
| Room | Dimensions | Features |
|---|---|---|
| Bedroom 3 (Third) | 3.6 X 2.85 m |
|
| Bedroom 2 (Third) | 3.65 X 2.85 m |
|
| Primary Bedroom (Third) | 4.9 X 3.65 m |
|
| Breakfast (Second) | 4 X 2.95 m |
|
| Kitchen (Second) | 5.6 X 4.7 m |
|
| Great Room (Second) | 4.67 X 4 m |
|
| Bedroom 4 (Ground) | 3.73 X 3.91 m |
|
Broker: AIMHOME REALTY INC.MLS®#: W7376788
Population
Gender
male
female
50%
50%
Family Status
Marital Status
Age Distibution
Dominant Language
Immigration Status
Socio-Economic
Employment
Highest Level of Education
Households
Structural Details
Total # of Occupied Private Dwellings3404
Dominant Year BuiltNaN
Ownership
Owned
Rented
77%
23%
Age of Home (Years)
Structural Type