Menu
1194 Wheat Boom Drive, Oakville, ON L6H 7W4



Login Required
Real estate boards require you to be signed in to access this property.
to see all the details .
4 bed
4 bath
2parking
sqft *
Leased
List Price:
$3,798
Leased Price:
$3,800
Ready to go see it?
Looking to sell your property?
Get A Free Home EvaluationListing History
Loading price history...
Highlights
| Property Type | Att/Row/Townhouse |
| Total Parking Spaces | 2 |
| Exterior | Brick |
| Property Tax | $0 |
| Basement | None |
| Dir/Cross St | Dundas & John McKay Blvd |
Description
Brand-New Stunning 4 Bed, 3.5 Bath, Close To 2,100 Sq.Ft. With 2 Garage Executive Rear Lane Townhouse In Sought-After Upper Joshua Creek Community by Mattamy Homes! Hardwood Flooring & Smooth Ceiling Throughout. Upgraded Open Concept Kitchen With A Large Size Kitchen Island And A Large Walk-out Balcony. Large Roof Top Terrace With An Open View. Additional Upgrades Include Electric Fireplace, Luxury Kitchen Package, Pot Lights In Kitchen And Great Room. All Brand New Upgraded Stainless Steel Appliances Package: Fridge, Stove & Dishwasher, Washer & Dryer. Window Coverings. Easy Access To Major Highways 403, 407, And QEW. Steps To Pond, Mins Walk To Shopping Plaza & Public Transit, Close To Trail, Parks And Schools.
Extras
Blackout Rolling Curtains Will Be Installed In the Two Upper Level Bedrooms With Glass Doors, As Well As The Glass Door In The Kitchen. These Installations Should Be Completed In Approx. 2-3 Weeks.Details
| Area | Halton |
| Family Room | Yes |
| Heat Type | Forced Air |
| A/C | Central Air |
| Garage | Attached |
| Phys Hdcap-Equip | No |
| Neighbourhood | 1010 - JM Joshua Meadows |
| Heating Source | Gas |
| Sewers | Sewer |
| Laundry Level | Ensuite |
| Pool Features | None |
Rooms
| Room | Dimensions | Features |
|---|---|---|
| Bedroom 3 (Second) | 3.35 X 2.86 m |
|
| Bedroom 2 (Second) | 3.35 X 2.86 m |
|
| Primary Bedroom (Second) | 3 X 3.59 m |
|
| Kitchen (Second) | 4.26 X 4.02 m |
|
| Dining Room (Second) | 2.74 X 4.02 m |
|
| Great Room (Second) | 4.63 X 3.53 m |
|
| Bedroom 4 (Ground) | 3.65 X 3.53 m |
|
Broker: UNIONE GROUP INC.MLS®#: W7214270
Population
Gender
male
female
50%
50%
Family Status
Marital Status
Age Distibution
Dominant Language
Immigration Status
Socio-Economic
Employment
Highest Level of Education
Households
Structural Details
Total # of Occupied Private Dwellings3404
Dominant Year BuiltNaN
Ownership
Owned
Rented
77%
23%
Age of Home (Years)
Structural Type