Menu
1382 Wheat Boom Drive, Oakville, ON L6H 7X1



Login Required
Real estate boards require you to be signed in to access this property.
to see all the details .
4 bed
4 bath
2parking
sqft *
Terminated
List Price:
$3,700
Ready to go see it?
Looking to sell your property?
Get A Free Home EvaluationListing History
Loading price history...
Highlights
| Property Type | Att/Row/Townhouse |
| Total Parking Spaces | 2 |
| Exterior | Brick |
| Property Tax | $0 |
| Basement | None |
| Dir/Cross St | Dundas/Ninth Line |
Description
Stunning brand new END UNIT townhouse with lots of sunlight! Hardwood floor throughout the whole townhouse. Open concept kitchen with beautiful center island, Great Room directly walk out to a large balcony with clear view. 4 bedrooms, 2 of the 4 bedrooms with ensuite washrooms. In summer, you can enjoy sunshine and laughter with your friends and loved ones on the rooftop terrace. Easy access to HWY 403, 407 & QEW. 5 minutes drive to the famous Fernhill private school, Costco, Homedepot, Oakville North Core Center. 10 minutes drive to Sheridan College. A must see!
Extras
Details
| Area | Halton |
| Family Room | Yes |
| Heat Type | Forced Air |
| A/C | Central Air |
| Garage | Attached |
| Phys Hdcap-Equip | No |
| Neighbourhood | 1010 - JM Joshua Meadows |
| Heating Source | Gas |
| Sewers | Sewer |
| Laundry Level | Ensuite |
| Pool Features | None |
Rooms
| Room | Dimensions | Features |
|---|---|---|
| Bedroom 3 (Third) | 3 X 3 m |
|
| Bedroom 2 (Third) | 3 X 4 m |
|
| Primary Bedroom (Third) | 4 X 6 m |
|
| Kitchen (Second) | 3 X 5 m |
|
| Dining Room (Second) | 4 X 5 m |
|
| Great Room (Second) | 5 X 7 m |
|
| Bedroom 4 (Ground) | 3 X 4 m |
|
Broker: BAY STREET INTEGRITY REALTY INC.MLS®#: W7351476
Population
Gender
male
female
50%
50%
Family Status
Marital Status
Age Distibution
Dominant Language
Immigration Status
Socio-Economic
Employment
Highest Level of Education
Households
Structural Details
Total # of Occupied Private Dwellings3404
Dominant Year BuiltNaN
Ownership
Owned
Rented
77%
23%
Age of Home (Years)
Structural Type