Menu
208 Wheat Boom Drive, Oakville, ON L6H 0M1



Login Required
Real estate boards require you to be signed in to access this property.
to see all the details .
4 bed
4 bath
2parking
sqft *
Leased
List Price:
$3,850
Leased Price:
$3,750
Ready to go see it?
Looking to sell your property?
Get A Free Home EvaluationListing History
Loading price history...
Highlights
| Property Type | Att/Row/Townhouse |
| Total Parking Spaces | 2 |
| Lot Size | 25.16 x 82.02 |
| Exterior | Brick"Stucco (Plaster)" |
| Property Tax | $0 |
| Basement | None |
| Dir/Cross St | Dundas/Ernest Appelbe |
Description
Beautiful End Unit Townhouse For Lease! 25 ft Wide lot, Feel like a semi! Only a few years old, Tastefully Upgraded, Apprx 2200 Sqft. 9' High Ceiling On All Levels, Sun Filled Rooms! Hdwd Stairs+Tiles+Laminate Flr(No Carpeting),Open Concept,Morden Kit W/Island, High End Gas Stove, Brkf W/O To Deck, Fam/Liv Rm W/Balcony. Huge Primary room W/4Pc Ensuite, ,Nicely Sized Brs, Glass Showers. Ground Flr Room W/3Pc Bath(Can Be Used As office or 4th Br)Across Street From Mall(With Everything U Need) Small Park Nearby, walk to schools, Close To Transit/Oakville Hospital
Extras
Fridge,Gas Stove,B/I Hood Fan,Dishwasher,Washer/Dryer. All Elfs, Window Coverings, Gdo+Remote. AAA Tenants Only! Rent to plus all Utility&Tenant Insurance, Hot water heater is rental. "No Smoking/ No Pets please"Details
| Area | Halton |
| Family Room | Yes |
| Heat Type | Forced Air |
| A/C | Central Air |
| Water | Available |
| Garage | Built-In |
| Phys Hdcap-Equip | No |
| Neighbourhood | 1008 - GO Glenorchy |
| Heating | Yes |
| Heating Source | Gas |
| Sewers | Sewer |
| Laundry Level | Ensuite |
| Pool Features | None |
Rooms
| Room | Dimensions | Features |
|---|---|---|
| Foyer (Ground) | 0 X 0 m |
|
| Laundry (Third) | 0 X 0 m | |
| Family Room (Ground) | 4.47 X 3.84 m |
|
| Bedroom 3 (Third) | 2.86 X 2.74 m |
|
| Bedroom 2 (Third) | 2.8 X 4.48 m |
|
| Primary Bedroom (Third) | 4.11 X 4.09 m |
|
| Great Room (Main) | 5.76 X 5.32 m |
|
| Dining Room (Main) | 5.46 X 3.18 m |
|
| Kitchen (Main) | 4.42 X 2.59 m |
|
Broker: AIMHOME REALTY INC.MLS®#: W7017740
Population
Gender
male
female
50%
50%
Family Status
Marital Status
Age Distibution
Dominant Language
Immigration Status
Socio-Economic
Employment
Highest Level of Education
Households
Structural Details
Total # of Occupied Private Dwellings3404
Dominant Year BuiltNaN
Ownership
Owned
Rented
77%
23%
Age of Home (Years)
Structural Type