Menu
223 Wheat Boom Drive, Oakville, ON L6H 0P4

Login Required
Real estate boards require you to be signed in to access this property.
to see all the details .
3 bed
4 bath
2parking
sqft *
Leased
List Price:
$3,800
Leased Price:
$3,700
Ready to go see it?
Looking to sell your property?
Get A Free Home EvaluationListing History
Loading price history...
Highlights
| Property Type | Att/Row/Townhouse |
| Total Parking Spaces | 2 |
| Lot Size | 20.0 x 83.0 |
| Exterior | Brick"Stucco (Plaster)" |
| Property Tax | $0 |
| Basement | None |
| Dir/Cross St | Ernest-Huguenot |
Description
Beautiful Executive Freehold Townhouse In A Convenient Desirable Area Of Oakville. Well Maintained Modern 3 Bedroom, 4 Bathroom Home Has The Option Of An Additional 4th Bedroom, Ground Floor Has Been Customized To Include A Room Complete With Closet & Ensuite Perfect For Guests, In-Laws, Family Room Or Office. Home Has Neutral Decor, 9Ft Ceilings & Plenty Of Upgrades, Light Fixtures, California Shutters, Granite Counters, Samsung Fridge, Deck, Balcony,
Extras
stainless Steel Fridge, Stove, B/I Dw, Washer&Dryer, Gdo & Remotes, All Elf`s, Close To Park, Top Schools, Trails & All Amenities. Mins To 403,Qew & Go Train, Shopping, Restaurants, Public Transit.Details
| Area | Halton |
| Family Room | Yes |
| Heat Type | Forced Air |
| A/C | Central Air |
| Garage | Attached |
| Phys Hdcap-Equip | No |
| Neighbourhood | 1008 - GO Glenorchy |
| Heating Source | Gas |
| Sewers | Sewer |
| Laundry Level | Ensuite |
| Pool Features | None |
Rooms
| Room | Dimensions | Features |
|---|---|---|
| Bedroom 3 (Third) | 0 X 0 m |
|
| Bedroom 2 (Third) | 0 X 0 m |
|
| Primary Bedroom (Third) | 0 X 0 m |
|
| Family Room (Second) | 0 X 0 m |
|
| Dining Room (Second) | 0 X 0 m |
|
| Kitchen (Second) | 0 X 0 m |
|
| Living Room (Main) | 0 X 0 m |
|
Broker: BAY STREET INTEGRITY REALTY INC.MLS®#: W7218316
Population
Gender
male
female
50%
50%
Family Status
Marital Status
Age Distibution
Dominant Language
Immigration Status
Socio-Economic
Employment
Highest Level of Education
Households
Structural Details
Total # of Occupied Private Dwellings3404
Dominant Year BuiltNaN
Ownership
Owned
Rented
77%
23%
Age of Home (Years)
Structural Type