Menu
#309 - 335 Wheat Boom Drive, Oakville, ON L6H 7Y1



Login Required
Real estate boards require you to be signed in to access this property.
to see all the details .
2 bed
1 bath
1parking
sqft *
Leased
List Price:
$2,400
Leased Price:
$2,400
Ready to go see it?
Looking to sell your property?
Get A Free Home EvaluationListing History
Loading price history...
Highlights
| Property Type | Condo Apartment |
| Maintenance Fees | $0 |
| Total Parking Spaces | 1 |
| Level | 3 |
| Exterior | Concrete |
| Property Tax | $0 |
| Basement | None |
| Dir/Cross St | Dundas & Trafalgar |
Description
***Brand New*** Never lived-in stunning 1+1 bed , 1 bath condo. A open floor plan design. Laminate floors throughout. Modern kitchen with stainless steel appliances, granite counter and back splash. Master bedroom comes with walk-in closet. A spacious den, perfect as a second bedroom or home office. A 3 piece bathroom with glass standing shower. Excellent building amenities such as concierge, gym, party room, rooftop terrace and visitor parking. Amazing location, close to HWY 403, public transit, shopping, schools and all local amenities. Blinds to be installed by landlord.
Extras
Stainless steel fridge, stove, dishwasher and built-in microwave. Washer & Dryer. One underground parking spot included. Free internet included.Details
| Area | Halton |
| Family Room | No |
| Heat Type | Forced Air |
| A/C | Central Air |
| Garage | Underground |
| Phys Hdcap-Equip | No |
| Neighbourhood | 1010 - JM Joshua Meadows |
| Heating Source | Gas |
| Sewers | |
| Laundry Level | Ensuite |
| Pool Features | |
| Exposure | South |
Rooms
| Room | Dimensions | Features |
|---|---|---|
| Den (Flat) | 3.04 X 2.43 m |
|
| Primary Bedroom (Flat) | 3.2 X 2.87 m |
|
| Kitchen (Flat) | 5.64 X 3.78 m |
|
| Dining Room (Flat) | 5.64 X 3.78 m |
|
| Living Room (Flat) | 5.64 X 3.78 m |
|
Broker: RE/MAX ABOUTOWNE REALTY CORP.MLS®#: W8235220
Population
Gender
male
female
50%
50%
Family Status
Marital Status
Age Distibution
Dominant Language
Immigration Status
Socio-Economic
Employment
Highest Level of Education
Households
Structural Details
Total # of Occupied Private Dwellings3404
Dominant Year BuiltNaN
Ownership
Owned
Rented
77%
23%
Age of Home (Years)
Structural Type