Menu
#301 - 335 Wheat Boom Drive, Oakville, ON L6H 7X4



Login Required
Real estate boards require you to be signed in to access this property.
to see all the details .
2 bed
1 bath
1parking
sqft *
Terminated
List Price:
$2,450
Ready to go see it?
Looking to sell your property?
Get A Free Home EvaluationListing History
Loading price history...
Highlights
| Property Type | Condo Apartment |
| Maintenance Fees | $0 |
| Total Parking Spaces | 1 |
| Level | 3 |
| Exterior | Concrete |
| Property Tax | $0 |
| Basement | None |
| Dir/Cross St | Dundas St E/Trafalgar |
Description
Welcome Home To Oakvillage By Minto, Offering Unmatched Convenience And Luxury In The Heart Of Oakville's Vibrant Dundas And Trafalgar Community. Brand New, Never-Lived-In 1+Den Suite Offers Functional Layout With Modern, Contemporary Finishes Throughout Including Stylish Upgraded Wide Plank Hardwood Flooring And Soaring 9' Ceilings. Kitchen With Premium Granite Counters, S/S Appliances, Large Movable Breakfast Bar And Plenty Of Cabinet Storage. Open Concept Living And Dining With Walk-Out To Oversized Balcony Views Offering Plenty Of Natural Light. Large Bedroom With Spacious Walk-In Closet W/ Custom Built-In Shelving. Full Size In-Suite Laundry, 1 Underground Parking Space And High- Speed Internet Included. Enjoy City Living Surrounded By Nature With Oakville's Endless Parks, Greenspace And Over 200km Of Walking Trails Right At Your Front Door!
Extras
Conveniently Located Close To All Amenities Including Local Dining, Groceries, Shopping, And Banking And Downtown Oakville, All Steps Away. Easy Access To Highways 407, 403 And QEW, Minutes To Transit And GO Train Station.Details
| Area | Halton |
| Family Room | No |
| Heat Type | Forced Air |
| A/C | Central Air |
| Garage | Underground |
| Phys Hdcap-Equip | No |
| Neighbourhood | 1010 - JM Joshua Meadows |
| Heating Source | Electric |
| Sewers | |
| Elevator | Yes |
| Laundry Level | Ensuite |
| Pool Features | |
| Exposure | West |
Rooms
| Room | Dimensions | Features |
|---|---|---|
| Den (Main) | 2.44 X 1.73 m |
|
| Bathroom (Main) | 3.2 X 2.82 m |
|
| Kitchen (Main) | 7.01 X 3.05 m |
|
| Den (Main) | 7.01 X 3.05 m |
|
| Living Room (Main) | 7.01 X 3.05 m |
|
Broker: RE/MAX REAL ESTATE CENTRE INC.MLS®#: W8243288
Population
Gender
male
female
50%
50%
Family Status
Marital Status
Age Distibution
Dominant Language
Immigration Status
Socio-Economic
Employment
Highest Level of Education
Households
Structural Details
Total # of Occupied Private Dwellings3404
Dominant Year BuiltNaN
Ownership
Owned
Rented
77%
23%
Age of Home (Years)
Structural Type