Menu
#407 - 335 Wheat Boom Drive, Oakville, ON L6H 7X5



Login Required
Real estate boards require you to be signed in to access this property.
to see all the details .
3 bed
2 bath
1parking
sqft *
Leased
List Price:
$2,800
Leased Price:
$2,800
Ready to go see it?
Looking to sell your property?
Get A Free Home EvaluationListing History
Loading price history...
Highlights
| Property Type | Condo Apartment |
| Maintenance Fees | $0 |
| Total Parking Spaces | 1 |
| Level | 4 |
| Exterior | Concrete |
| Property Tax | $0 |
| Basement | None |
| Dir/Cross St | Trafalgar & Dundas |
Description
Brand New Luxurious Condos By Minto's. Large 2 bedroom plus den Suite with 2 full washrooms. Located At Trafalgar and Dundas In Oakville. Open Concept Layout, Modern Finishing, Stainless Steel Built-In Appliances & Laminate Throughout. Walking Distance To Grocery, Retail, LCBO And Other Amenities. Near Hospital, 407, 403, Sheridan College, Walk To Longo's, Superstore, Walmart, Restaurants!
Extras
1 U/G Parking Spot & 1 Locker Included. Tenant To Pay All Utilities... No Pets, Non Smokers As Per Landlord. Key Deposit $300.00Details
| Area | Halton |
| Family Room | No |
| Heat Type | Forced Air |
| A/C | Central Air |
| Garage | None |
| Phys Hdcap-Equip | No |
| Neighbourhood | 1010 - JM Joshua Meadows |
| Heating Source | Gas |
| Sewers | |
| Laundry Level | "In-Suite Laundry" |
| Pool Features | |
| Exposure | South East |
Rooms
| Room | Dimensions | Features |
|---|---|---|
| Den (Flat) | 2.44 X 2.44 m |
|
| Bedroom 2 (Flat) | 2.75 X 2.75 m |
|
| Primary Bedroom (Flat) | 3.05 X 3.25 m |
|
| Kitchen (Flat) | 3.2 X 7.98 m |
|
| Dining Room (Flat) | 3.2 X 7.98 m |
|
| Living Room (Flat) | 3.2 X 7.98 m |
|
Broker: RE/MAX REAL ESTATE CENTRE INC.MLS®#: W8253246
Population
Gender
male
female
50%
50%
Family Status
Marital Status
Age Distibution
Dominant Language
Immigration Status
Socio-Economic
Employment
Highest Level of Education
Households
Structural Details
Total # of Occupied Private Dwellings3404
Dominant Year BuiltNaN
Ownership
Owned
Rented
77%
23%
Age of Home (Years)
Structural Type