Menu
#2001 - 335 Wheat Boom Drive, Oakville, ON L6H 0R3



Login Required
Real estate boards require you to be signed in to access this property.
to see all the details .
2 bed
1 bath
1parking
sqft *
Terminated
List Price:
$599,999
Ready to go see it?
Looking to sell your property?
Get A Free Home EvaluationListing History
Loading price history...
Highlights
| Property Type | Condo Apartment |
| Maintenance Fees | $0 |
| Total Parking Spaces | 1 |
| Level | 20 |
| Exterior | Brick |
| Property Tax | $0 |
| Basement | None |
| Dir/Cross St | Trafalgar and Dundas St E |
Description
Assignment Sale! Welcome to 334 Wheat Boom Dr Unit 2001, nestled in the heart of Oakville. This charming unit offers an oversized 1 bedroom plus den, boasting a total living space of 678 sq ft. It's prime location provides easy access to an array of amenities, including shopping centers, dining establishments, and picturesque parks, all within reach. Commuting is a breeze with convenient access to public transportation and major highways 403 & 407. Don't miss out on the opportunity to call this vibrant community home.
Extras
Details
| Area | Halton |
| Family Room | No |
| Heat Type | Forced Air |
| A/C | Central Air |
| Garage | Underground |
| Phys Hdcap-Equip | No |
| Neighbourhood | 1010 - JM Joshua Meadows |
| Heating Source | Gas |
| Sewers | |
| Laundry Level | Ensuite |
| Pool Features | |
| Exposure | West |
Rooms
| Room | Dimensions | Features |
|---|---|---|
| Den (Main) | 2.44 X 1.77 m | |
| Primary Bedroom (Main) | 3.23 X 2.83 m |
|
| Living Room (Main) | 7.01 X 3.05 m |
|
| Kitchen (Main) | 7.01 X 3.05 m |
|
Broker: THE AGENCYMLS®#: W8260242
Population
Gender
male
female
50%
50%
Family Status
Marital Status
Age Distibution
Dominant Language
Immigration Status
Socio-Economic
Employment
Highest Level of Education
Households
Structural Details
Total # of Occupied Private Dwellings3404
Dominant Year BuiltNaN
Ownership
Owned
Rented
77%
23%
Age of Home (Years)
Structural Type