Menu
#510 - 335 Wheat Boom Drive, Oakville, ON L6H 7X5



Login Required
Real estate boards require you to be signed in to access this property.
to see all the details .
2 bed
1 bath
1parking
sqft *
Leased
List Price:
$2,450
Leased Price:
$2,425
Ready to go see it?
Looking to sell your property?
Get A Free Home EvaluationListing History
Loading price history...
Highlights
| Property Type | Condo Apartment |
| Maintenance Fees | $0 |
| Total Parking Spaces | 1 |
| Level | 5 |
| Exterior | Concrete |
| Property Tax | $0 |
| Basement | None |
| Dir/Cross St | Trafalgar & Dundas |
Description
This brand-new, never-lived-in corner unit showcases absolute charm, offering 1 Bedroom + Den and 1 Bathroom. This amazing home features 661 sqft and 58 sqft of balcony for a combined space of 719sqft. Flooded with natural light through floor-to-ceiling windows, the open-concept living space exudes warmth. The stunning kitchen features a breakfast bar, backsplash, and brand-new stainless-steel appliances. The unit also boasts a carpet-free interior with keyless entry and includes one parking spot and high-speed internet included in rent. Situated in a prime location, just a ten-minute walk from a sprawling plaza offering all amenities imaginable, including public transit, Walmart, Superstore, shopping outlets, restaurants, banks, and with easy access to the 403 and 407. Don't delay!
Extras
Details
| Area | Halton |
| Family Room | No |
| Heat Type | Forced Air |
| A/C | Central Air |
| Garage | Underground |
| Phys Hdcap-Equip | No |
| Neighbourhood | 1010 - JM Joshua Meadows |
| Heating Source | Gas |
| Sewers | |
| Elevator | Yes |
| Laundry Level | Ensuite |
| Pool Features | |
| Exposure | South |
Rooms
| Room | Dimensions | Features |
|---|---|---|
| Den (Flat) | 2 X 3.05 m |
|
| Living Room (Flat) | 4.2 X 5.9 m |
|
| Primary Bedroom (Flat) | 3.05 X 3.05 m |
|
| Kitchen (Flat) | 4.2 X 5.9 m |
|
Broker: BERKSHIRE HATHAWAY HOMESERVICES WEST REALTYMLS®#: W8290152
Population
Gender
male
female
50%
50%
Family Status
Marital Status
Age Distibution
Dominant Language
Immigration Status
Socio-Economic
Employment
Highest Level of Education
Households
Structural Details
Total # of Occupied Private Dwellings3404
Dominant Year BuiltNaN
Ownership
Owned
Rented
77%
23%
Age of Home (Years)
Structural Type