Menu
#311 - 345 Wheat Boom Drive, Oakville, ON L6H 7X4



Login Required
Real estate boards require you to be signed in to access this property.
to see all the details .
3 bed
2 bath
1parking
sqft *
Terminated
List Price:
$3,200
Ready to go see it?
Looking to sell your property?
Get A Free Home EvaluationListing History
Loading price history...
Highlights
| Property Type | Condo Apartment |
| Maintenance Fees | $0 |
| Total Parking Spaces | 1 |
| Level | 3 |
| Exterior | Concrete |
| Property Tax | $0 |
| Basement | None |
| Dir/Cross St | TRAFALGAR RD & DUNDAS ST E |
Description
Welcome to Minto Oakvillage In Oakville's Prime Location (Trafalgar & Dundas)! This Brand New, Never Lived In Corner Unit Has Stunning Unobstructed Views. Exposure To East, North, And West Makes The Unit Look Very Bright All Day Long. Features Over 1000sf, 9 Ft Smooth Ceilings, Wide PlankLaminate Flooring Throughout, Modern Finishes, And Keyless Entry. Excellent Functional Layout Features 2 Split Bedrooms And 2 Full Baths. Primary Bedroom Offers A Big 4-piece Ensuite And A Large Walk-in Closet. Additional Den Can Be Used As an Office Or Kid's Bedroom. Open Concept Kitchen With Choice of Level 1 Granite Countertops, Backsplash, And New Stainless Steel Appliances. Spacious Living Room With Walk Out Balcony. The 78 SF Outdoor Balcony Extends The Living Area. Indulge In The World-Classe Amenities That The MINTO Building Offers. Excellent Location-Close To Shopping, Restaurants, Banks, Schools, Transit, Oakville Trafalgar Memorial Hospital & more. Short Drive To Go Station, HWY 403/QEW/407.
Extras
One Underground Parking Included.Details
| Area | Halton |
| Family Room | No |
| Heat Type | Forced Air |
| A/C | Central Air |
| Garage | Underground |
| Phys Hdcap-Equip | No |
| Neighbourhood | 1010 - JM Joshua Meadows |
| Heating Source | Gas |
| Sewers | |
| Laundry Level | Ensuite |
| Pool Features | |
| Exposure | North East |
Rooms
| Room | Dimensions | Features |
|---|---|---|
| Den (Main) | 2.8 X 2.13 m |
|
| Bedroom 2 (Main) | 3.07 X 2.87 m |
|
| Primary Bedroom (Main) | 3.35 X 3.05 m |
|
| Kitchen (Main) | 0 X 0 m |
|
| Dining Room (Main) | 5.11 X 4.83 m |
|
| Living Room (Main) | 5.11 X 4.83 m |
|
Broker: FIRST CLASS REALTY INC.MLS®#: W7211688
Population
Gender
male
female
50%
50%
Family Status
Marital Status
Age Distibution
Dominant Language
Immigration Status
Socio-Economic
Employment
Highest Level of Education
Households
Structural Details
Total # of Occupied Private Dwellings3404
Dominant Year BuiltNaN
Ownership
Owned
Rented
77%
23%
Age of Home (Years)
Structural Type