Menu
#411 - 345 Wheat Boom Drive, Oakville, ON L6H 7X5



Login Required
Real estate boards require you to be signed in to access this property.
to see all the details .
3 bed
2 bath
1parking
sqft *
Terminated
List Price:
$3,200
Ready to go see it?
Looking to sell your property?
Get A Free Home EvaluationListing History
Loading price history...
Highlights
| Property Type | Condo Apartment |
| Maintenance Fees | $0 |
| Total Parking Spaces | 1 |
| Level | 4 |
| Exterior | Concrete |
| Property Tax | $0 |
| Basement | None |
| Dir/Cross St | Dundas/Trafalgar |
Description
We are thrilled to present a stunning 2 br+den, 2 full bath unit in a brand new building, perfectly located close to everything you need! Open concept, functional split bedroom layout, with ample space and natural light, this corner unit provides a serene sanctuary to unwind and rejuvenate after a long day. Need a home office, study room, or guest space? The den is ideal for any of these purposes. Spa-like 2 full bathrooms, featuring elegant finishes. The modern kitchen fitted with high end appliances, ample storage and sleek countertop and ceramic backsplash is a chef's dream come true. Spacious bedrooms, primary bedroom with a huge walk-in closet.
Extras
There's a ton of restaurants to choose from, 4 minute walk to Starbucks, 6 minute walk to Canadian Tire, 9 minute walk to Winners and Home Sense, 10 minute walk to Superstore, 11 minute walk to Walmart, 12 minute drive to GO Train Station.Details
| Area | Halton |
| Family Room | No |
| Heat Type | Forced Air |
| A/C | Central Air |
| Garage | Underground |
| Phys Hdcap-Equip | No |
| Neighbourhood | 1010 - JM Joshua Meadows |
| Heating Source | Gas |
| Sewers | |
| Elevator | Yes |
| Laundry Level | Ensuite |
| Pool Features | |
| Exposure | North East |
Rooms
| Room | Dimensions | Features |
|---|---|---|
| Foyer (Flat) | 6.9 X 5 m |
|
| Kitchen (Flat) | 0 X 0 m |
|
| Den (Flat) | 2.8 X 2.13 m |
|
| Bedroom 2 (Flat) | 3.07 X 2.89 m |
|
| Primary Bedroom (Flat) | 3.35 X 3.08 m |
|
| Dining Room (Flat) | 4.29 X 4.6 m |
|
| Living Room (Flat) | 4.29 X 4.6 m |
|
Broker: CENTURY 21 HERITAGE GROUP LTD.MLS®#: W7240100
Population
Gender
male
female
50%
50%
Family Status
Marital Status
Age Distibution
Dominant Language
Immigration Status
Socio-Economic
Employment
Highest Level of Education
Households
Structural Details
Total # of Occupied Private Dwellings3404
Dominant Year BuiltNaN
Ownership
Owned
Rented
77%
23%
Age of Home (Years)
Structural Type