Menu
#504 - 345 Wheat Boom Drive, Oakville, ON L6H 7X4



Login Required
Real estate boards require you to be signed in to access this property.
to see all the details .
2 bed
1 bath
1parking
sqft *
Leased
List Price:
$2,600
Leased Price:
$2,600
Ready to go see it?
Looking to sell your property?
Get A Free Home EvaluationListing History
Loading price history...
Highlights
| Property Type | Condo Apartment |
| Maintenance Fees | $0 |
| Total Parking Spaces | 1 |
| Level | 5 |
| Exterior | Concrete |
| Property Tax | $0 |
| Basement | None |
| Dir/Cross St | Trafalgar and Dundas |
Description
Welcome to & indulge in a brand new corner unit in one of the most sought-after localities in Oakville. The 1 room + 1 den condo offers a perfect blend of style & functionality at the Dundas & Trafalgar corner. The spacious, separate den has big windows, allowing you to use it as an office with privacy or a kid's room. This brightly lit with natural light, 736 sqft of total living space features an open concept layout, classy & modern kitchen, premium floors & countertops, SS appliances, an island, a huge balcony, a standing shower with black elegant fixtures, 9 ft ceilings and amazing ceiling high windows, offers you a delightful urban experience. With included underground parking, and a locker, comfort is available at your fingertips. The condo is mins away from QEW, 403, 407 & GO stations alike, amidst a host of shopping plazas, Walmart, Real Canadian Superstore, restaurants, banks & schools, bringing convenience to your doorstep. Available for immediate occupancy by a AAA tenant!
Extras
1.5 gbps pure fiber internet included in the rentDetails
| Area | Halton |
| Family Room | No |
| Heat Type | Other |
| A/C | Central Air |
| Garage | Underground |
| Phys Hdcap-Equip | No |
| Neighbourhood | 1010 - JM Joshua Meadows |
| Heating Source | Other |
| Sewers | |
| Elevator | Yes |
| Laundry Level | Ensuite |
| Pool Features | |
| Exposure | South |
Rooms
| Room | Dimensions | Features |
|---|---|---|
| Bathroom (Main) | 0 X 0 m |
|
| Kitchen (Main) | 0 X 0 m |
|
| Living Room (Main) | 0 X 0 m |
|
| Den (Main) | 0 X 0 m |
|
| Bedroom (Main) | 0 X 0 m |
|
Broker: HOMELIFE/MIRACLE REALTY LTDMLS®#: W7248126
Population
Gender
male
female
50%
50%
Family Status
Marital Status
Age Distibution
Dominant Language
Immigration Status
Socio-Economic
Employment
Highest Level of Education
Households
Structural Details
Total # of Occupied Private Dwellings3404
Dominant Year BuiltNaN
Ownership
Owned
Rented
77%
23%
Age of Home (Years)
Structural Type