Menu
#514 - 345 WHEAT BOOM Drive, Oakville, ON L6H 7X4



Login Required
Real estate boards require you to be signed in to access this property.
to see all the details .
1 bed
1 bath
1parking
sqft *
Leased
List Price:
$2,300
Leased Price:
$2,150
Ready to go see it?
Looking to sell your property?
Get A Free Home EvaluationListing History
Loading price history...
Highlights
| Property Type | Common Element Condo |
| Maintenance Fees | $0 |
| Total Parking Spaces | 1 |
| Level | 5 |
| Exterior | BrickConcrete |
| Property Tax | $0 |
| Basement | None |
| Dir/Cross St | Trafalgar/Dundas |
Description
Brand New Minto Townhouse, Never Lived In, Bright and Spacious 1 Bedroom for Lease in Oakville (Trafalgar/Dundas).
Open Concept Layout. Lengthy living hall, High End Finishes. Laminate Flooring Throughout. Kitchen with Granite Counters and SS Appliances. Bedroom with a Large Closet.
High speed Internet Included in the rent.
Walking Distance to Plazas with Walmart, Real Canadian Superstore, LCBO, Longos, Canadian Tire, Banks, Lots of Restaurants and much more. Close to Go Station and Public Transit
Extras
Details
| Area | Halton |
| Family Room | No |
| Heat Type | Forced Air |
| A/C | Central Air |
| Garage | Underground |
| Phys Hdcap-Equip | No |
| Neighbourhood | 1010 - JM Joshua Meadows |
| Heating Source | Electric |
| Sewers | |
| Elevator | Yes |
| Laundry Level | Ensuite |
| Pool Features | |
| Exposure | West |
Rooms
| Room | Dimensions | Features |
|---|---|---|
| Living Room (Main) | 0 X 0 m |
|
| Bedroom (Main) | 0 X 0 m |
|
| Laundry (Main) | 0 X 0 m |
|
| Kitchen (Main) | 0 X 0 m |
|
Broker: RIGHT AT HOME REALTYMLS®#: W7251980
Population
Gender
male
female
50%
50%
Family Status
Marital Status
Age Distibution
Dominant Language
Immigration Status
Socio-Economic
Employment
Highest Level of Education
Households
Structural Details
Total # of Occupied Private Dwellings3404
Dominant Year BuiltNaN
Ownership
Owned
Rented
77%
23%
Age of Home (Years)
Structural Type