Menu
#509 - 345 Wheat Boom Drive, Oakville, ON L6H 0R4



Login Required
Real estate boards require you to be signed in to access this property.
to see all the details .
1 bed
1 bath
1parking
sqft *
Leased
List Price:
$2,250
Leased Price:
$2,325
Ready to go see it?
Looking to sell your property?
Get A Free Home EvaluationListing History
Loading price history...
Highlights
| Property Type | Condo Apartment |
| Maintenance Fees | $0 |
| Total Parking Spaces | 1 |
| Level | 5 |
| Exterior | Concrete"Metal/Steel Siding" |
| Property Tax | $0 |
| Basement | None |
| Dir/Cross St | Trafalgar Rd and Dundas St E |
Description
Brand New Open Concept 1 Bedroom Unit In Minto's Masterplanned Community, Oakvillage. Underground Parking And Internet Included. Beautiful View From Fifth Floor Walkout Balcony With High 9 Foot Ceilings. Keyless Entry And Gym. Steps To Longos, LCBO, HomeSense, Canadian Tire, Winners, The Keg, and Walmart. Easy Connections To Highways, Minutes From The Go Station, Malls, Shopping, Schools And Fine Dining. Get To Toronto In Just 30 Minutes Via The Qew, 407 Or 403. Short Run To Downtown Oakville, Check Out The Historic Waterfront Boutiques, Cafes, And Local Galleries. Be The First To Live Here.
Extras
Stainless Steel Appliances (Fridge, Stove, Microwave With Range Hood, Dishwasher). Stacked Front Load Washer & Dryer.Details
| Area | Halton |
| Family Room | Yes |
| Heat Type | Forced Air |
| A/C | Central Air |
| Garage | None |
| Phys Hdcap-Equip | No |
| Neighbourhood | 1010 - JM Joshua Meadows |
| Heating Source | Gas |
| Sewers | |
| Laundry Level | Ensuite |
| Pool Features | |
| Exposure | South West |
Rooms
| Room | Dimensions | Features |
|---|---|---|
| Living Room (null) | 6.6 X 3.3 m |
|
| Bathroom (null) | 0 X 0 m |
|
| Bedroom (null) | 3.3 X 2.8 m |
|
Broker: RE/MAX CONDOS PLUS CORPORATIONMLS®#: W7260888
Population
Gender
male
female
50%
50%
Family Status
Marital Status
Age Distibution
Dominant Language
Immigration Status
Socio-Economic
Employment
Highest Level of Education
Households
Structural Details
Total # of Occupied Private Dwellings3404
Dominant Year BuiltNaN
Ownership
Owned
Rented
77%
23%
Age of Home (Years)
Structural Type