Menu
#610 - 345 Wheat Boom Drive, Oakville, ON L6H 7X4



Login Required
Real estate boards require you to be signed in to access this property.
to see all the details .
2 bed
2 bath
1parking
sqft *
Terminated
List Price:
$2,700
Ready to go see it?
Looking to sell your property?
Get A Free Home EvaluationListing History
Loading price history...
Highlights
| Property Type | Condo Apartment |
| Maintenance Fees | $0 |
| Total Parking Spaces | 1 |
| Level | 6 |
| Exterior | Concrete"Stucco (Plaster)" |
| Property Tax | $0 |
| Basement | None |
| Dir/Cross St | Dundas St. E / Trafalgar Rd. |
Description
345 Wheat Boom Dr. #610 showcases contemporary living at its finest. From the stunning views and abundant natural light to the upgraded kitchen with premium appliances, breakfast island and quartz counters, to engineered flooring, every aspect of this residence has been carefully crafted to provide you with a comfortable and stylish home. With two bedrooms, two bathrooms, frantastic North Oakville location, this never-lived-in gem offers the perfect blend of modern convenience and timeless elegance. Available immediately to a triple A tenant.
Extras
underground parking:P2 #64; locker: P2, room 228, #382Details
| Area | Halton |
| Family Room | No |
| Heat Type | Forced Air |
| A/C | Central Air |
| Garage | Underground |
| Phys Hdcap-Equip | No |
| Neighbourhood | 1010 - JM Joshua Meadows |
| Heating Source | Gas |
| Sewers | |
| Elevator | Yes |
| Laundry Level | Ensuite |
| Pool Features | |
| Exposure | West |
Rooms
| Room | Dimensions | Features |
|---|---|---|
| Bedroom 2 (Main) | 3 X 3 m |
|
| Primary Bedroom (Main) | 3.05 X 3.05 m |
|
| Living Room (Main) | 3.38 X 3.28 m |
|
| Kitchen (Main) | 3.28 X 3.05 m |
|
Broker: ROYAL LEPAGE REAL ESTATE SERVICES LTD.MLS®#: W7303210
Population
Gender
male
female
50%
50%
Family Status
Marital Status
Age Distibution
Dominant Language
Immigration Status
Socio-Economic
Employment
Highest Level of Education
Households
Structural Details
Total # of Occupied Private Dwellings3404
Dominant Year BuiltNaN
Ownership
Owned
Rented
77%
23%
Age of Home (Years)
Structural Type