Menu
#1110 - 345 Wheat Boom Drive, Oakville, ON L6H 0R4



Login Required
Real estate boards require you to be signed in to access this property.
to see all the details .
1 bed
1 bath
1parking
sqft *
Leased
List Price:
$2,250
Leased Price:
$2,300
Ready to go see it?
Looking to sell your property?
Get A Free Home EvaluationListing History
Loading price history...
Highlights
| Property Type | Condo Apartment |
| Maintenance Fees | $0 |
| Total Parking Spaces | 1 |
| Level | 11 |
| Exterior | Other |
| Property Tax | $0 |
| Basement | None |
| Dir/Cross St | Trafalgar/Dundas |
Description
Brand new spacious and large 1 bedroom unit at Minto's Oakvillage. This lovely unit has a spacious and functional layout with the kitchen overlooking the living area and a bedroom with a walk in closet along with full sized washer and dryer. Located close to the 407, 403 highways and restaurants, shopping, schools, parks, trails and much more.
Extras
includes use of fridge, stove, washer, dryer, dishwasher. Tenant must obtain their own insurance, register for utilities in their own name, and submit $300 refundable key deposit.Details
| Area | Halton |
| Family Room | No |
| Heat Type | Forced Air |
| A/C | Central Air |
| Garage | Underground |
| Phys Hdcap-Equip | No |
| Neighbourhood | 1010 - JM Joshua Meadows |
| Heating Source | Gas |
| Sewers | |
| Laundry Level | Ensuite |
| Pool Features | |
| Exposure | East |
Rooms
| Room | Dimensions | Features |
|---|---|---|
| Bedroom (Flat) | 3.26 X 3 m |
|
| Kitchen (Flat) | 3.28 X 3.08 m |
|
| Dining Room (Flat) | 0 X 0 m |
|
| Living Room (Flat) | 3.45 X 3.85 m |
|
Broker: RE/MAX CROSSROADS REALTY INC.MLS®#: W7322486
Population
Gender
male
female
50%
50%
Family Status
Marital Status
Age Distibution
Dominant Language
Immigration Status
Socio-Economic
Employment
Highest Level of Education
Households
Structural Details
Total # of Occupied Private Dwellings3404
Dominant Year BuiltNaN
Ownership
Owned
Rented
77%
23%
Age of Home (Years)
Structural Type