Menu
#1210 - 345 Wheat Boom Drive, Oakville, ON L6H 7X4



Login Required
Real estate boards require you to be signed in to access this property.
to see all the details .
1 bed
1 bath
1parking
sqft *
Terminated
List Price:
$2,400
Ready to go see it?
Looking to sell your property?
Get A Free Home EvaluationListing History
Loading price history...
Highlights
| Property Type | Condo Apartment |
| Maintenance Fees | $0 |
| Total Parking Spaces | 1 |
| Level | 12 |
| Exterior | Concrete |
| Property Tax | $0 |
| Basement | None |
| Dir/Cross St | Dundas St E/Trafalgar |
Description
Luxury And Functionality Await In This Brand New, Never-Lived-In Suite At Oakvillage By Minto In The Heart Of Oakville's Vibrant Dundas And Trafalgar Community. Modern And Contemporary Finishes Throughout Include Stylish Wide Plank Laminate Flooring, Soaring 9' Ceilings And Granite Counters T/O. Kitchen With Upgraded Oversized Kitchen Island And S/S Appliances. Open Concept Living And Dining With Walk-Out To Balcony Offering Panoramic Views. Full Size In-Suite Laundry And 1 Underground Parking Space Included. Enjoy City Living Surrounded By Nature With Oakville's Endless Parks, Greenspace And Over 200km Of Walking Trails Right At Your Front Door.
Extras
Conveniently Located Close To All Amenities Including Local Dining, Groceries, Shopping, And Banking And Downtown Oakville, All Steps Away. Easy Access To Highways 407, 403 And QEW, Minutes To Transit And GO Station.Details
| Area | Halton |
| Family Room | No |
| Heat Type | Forced Air |
| A/C | Central Air |
| Garage | Underground |
| Phys Hdcap-Equip | No |
| Neighbourhood | 1010 - JM Joshua Meadows |
| Heating Source | Electric |
| Sewers | |
| Elevator | Yes |
| Laundry Level | Ensuite |
| Pool Features | |
| Exposure | West |
Rooms
| Room | Dimensions | Features |
|---|---|---|
| Primary Bedroom (Main) | 3.05 X 3.05 m |
|
| Kitchen (Main) | 7.37 X 3.45 m |
|
| Dining Room (Main) | 7.37 X 3.45 m |
|
| Living Room (Main) | 7.37 X 3.45 m |
|
Broker: RE/MAX REAL ESTATE CENTRE INC.MLS®#: W7334596
Population
Gender
male
female
50%
50%
Family Status
Marital Status
Age Distibution
Dominant Language
Immigration Status
Socio-Economic
Employment
Highest Level of Education
Households
Structural Details
Total # of Occupied Private Dwellings3404
Dominant Year BuiltNaN
Ownership
Owned
Rented
77%
23%
Age of Home (Years)
Structural Type