Menu
#1303 - 345 Wheat Boom Drive, Oakville, ON L6H 0R4



Login Required
Real estate boards require you to be signed in to access this property.
to see all the details .
2 bed
1 bath
1parking
sqft *
Terminated
List Price:
$2,590
Ready to go see it?
Looking to sell your property?
Get A Free Home EvaluationListing History
Loading price history...
Highlights
| Property Type | Condo Apartment |
| Maintenance Fees | $0 |
| Total Parking Spaces | 1 |
| Level | 13 |
| Exterior | Concrete |
| Property Tax | $0 |
| Basement | None |
| Dir/Cross St | Dundas And Trafalgar |
Description
Brand New Available Heart of Oakville , Upgraded Corner Unit 1+1 Bedroom With Large Balcony, 9 Feet Ceiling, Keyless Entry , Laminate Floors Throughout ! Granite Countertops and Breakfast Bar in Open Concept Kitchen . Den is bright and Spacious with a Large Window -Can Be Second Bedroom or Office, Landlord Will Install Closets and Window Coverings Before Possession. Close to Highways 403 & 407, Big Box Stores , Hospital , Sheridan Collage and More!! Available Immediately. One Underground Parking Spot And Internet included! LOCKER IS NEOGITABLE.
Extras
Window coverings, S/S Appliances Fridge, Built-in Microwave, Dishwasher, Stove, Stacked Washer and Dryer, Internet and ParkingDetails
| Area | Halton |
| Family Room | No |
| Heat Type | Forced Air |
| A/C | Central Air |
| Garage | Underground |
| Phys Hdcap-Equip | No |
| Neighbourhood | 1010 - JM Joshua Meadows |
| Heating Source | Gas |
| Sewers | |
| Elevator | Yes |
| Laundry Level | Ensuite |
| Pool Features | |
| Exposure | South West |
Rooms
| Room | Dimensions | Features |
|---|---|---|
| Den (Flat) | 3.04 X 2.44 m |
|
| Primary Bedroom (Flat) | 3.17 X 3.15 m |
|
| Kitchen (Flat) | 0 X 0 m |
|
| Dining Room (Flat) | 5.89 X 3.53 m |
|
| Living Room (Flat) | 5.89 X 3.53 m |
|
Broker: RE/MAX REAL ESTATE CENTRE INC.MLS®#: W7335752
Population
Gender
male
female
50%
50%
Family Status
Marital Status
Age Distibution
Dominant Language
Immigration Status
Socio-Economic
Employment
Highest Level of Education
Households
Structural Details
Total # of Occupied Private Dwellings3404
Dominant Year BuiltNaN
Ownership
Owned
Rented
77%
23%
Age of Home (Years)
Structural Type