Menu
#704 - 345 Wheat Boom Drive, Oakville, ON L6H 7X4



Login Required
Real estate boards require you to be signed in to access this property.
to see all the details .
2 bed
1 bath
1parking
sqft *
Terminated
List Price:
$2,400
Ready to go see it?
Looking to sell your property?
Get A Free Home EvaluationListing History
Loading price history...
Highlights
| Property Type | Condo Apartment |
| Maintenance Fees | $0 |
| Total Parking Spaces | 1 |
| Level | 7 |
| Exterior | Concrete |
| Property Tax | $0 |
| Basement | None |
| Dir/Cross St | Trafalgar & Dundas |
Description
Welcome to this brand new 1 Bedroom + Den corner unit - Never been lived in! It features a bright modern open-concept layout with sleek finishes and laminate flooring throughout. The kitchen is equipped with stainless steel appliances and a center island. Enjoy an expansive balcony at your leisure. Conveniently located to amenities such as grocery, shopping, restaurants and public transit. Close to Hwys 403 and 407, the Oakville Hospital, and Sheridan College and more. One parking spot included.
Extras
S/S appliances (fridge, stove, over the range microwave, D/W). Front loading washer/dryer. Window coverings and bathroom mirror to be installed.Details
| Area | Halton |
| Family Room | No |
| Heat Type | Forced Air |
| A/C | Central Air |
| Garage | Underground |
| Phys Hdcap-Equip | No |
| Neighbourhood | 1010 - JM Joshua Meadows |
| Heating Source | Gas |
| Sewers | |
| Elevator | Yes |
| Laundry Level | Ensuite |
| Pool Features | |
| Exposure | South West |
Rooms
| Room | Dimensions | Features |
|---|---|---|
| Living Room (Main) | 3.55 X 3.2 m |
|
| Kitchen (Main) | 2.27 X 3.1 m |
|
| Primary Bedroom (Main) | 3.22 X 3.05 m |
|
| Den (Main) | 2.02 X 2.5 m |
|
Broker: RIGHT AT HOME REALTYMLS®#: W7355780
Population
Gender
male
female
50%
50%
Family Status
Marital Status
Age Distibution
Dominant Language
Immigration Status
Socio-Economic
Employment
Highest Level of Education
Households
Structural Details
Total # of Occupied Private Dwellings3404
Dominant Year BuiltNaN
Ownership
Owned
Rented
77%
23%
Age of Home (Years)
Structural Type