Menu
#101 - 345 Wheat Boom Drive, Oakville, ON L6H 7X5



Login Required
Real estate boards require you to be signed in to access this property.
to see all the details .
1 bed
1 bath
1parking
sqft *
Terminated
List Price:
$2,450
Ready to go see it?
Looking to sell your property?
Get A Free Home EvaluationListing History
Loading price history...
Highlights
| Property Type | Condo Apartment |
| Maintenance Fees | $0 |
| Total Parking Spaces | 1 |
| Level | 1 |
| Exterior | Concrete |
| Property Tax | $0 |
| Basement | None |
| Dir/Cross St | Trafalgar & Dundas |
Description
Welcome To This Brand New Loft-Style One Bedroom In The Heart Of North Oakville! 658 Sq.Ft. Of Upgraded Living Space And 100 Sq.Ft. Patio. Come Home To 19 ft Ceilings. Laminate Flooring Throughout. The Kitchen Includes Stainless Steel Appliances, Soft-Close Doors, Granite Counter-Tops. Bright And Spacious Bedroom With Walk-In Closet. Bathroom Shower/Tub. Free Ultra High-Speed Fibe Internet, As Well As Smart Home Hub With Smart Controls & Keyless Entry. Located Near Dundas & Trafalgar, This Property Is Close To Everything You Need! Walmart, Metro, Superstore, Iroquois Ridge Community Centre, Hwy 407, Sheridan College, The QEW & More!
Extras
Details
| Area | Halton |
| Family Room | No |
| Heat Type | Forced Air |
| A/C | Central Air |
| Garage | Underground |
| Phys Hdcap-Equip | No |
| Neighbourhood | 1010 - JM Joshua Meadows |
| Heating Source | Gas |
| Sewers | |
| Laundry Level | Ensuite |
| Pool Features | |
| Exposure | West |
Rooms
| Room | Dimensions | Features |
|---|---|---|
| Primary Bedroom (Second) | 3.16 X 3.44 m |
|
| Dining Room (Main) | 8.44 X 3.32 m |
|
| Living Room (Main) | 8.44 X 3.32 m |
|
Broker: UNIONE GROUP INC.MLS®#: W7359152
Population
Gender
male
female
50%
50%
Family Status
Marital Status
Age Distibution
Dominant Language
Immigration Status
Socio-Economic
Employment
Highest Level of Education
Households
Structural Details
Total # of Occupied Private Dwellings3404
Dominant Year BuiltNaN
Ownership
Owned
Rented
77%
23%
Age of Home (Years)
Structural Type